11 lutego 2015r w naszej szkole odbył się Gminny Konkurs Matematyczno – Przyrodniczy dla uczniów klas szóstych szkół podstawowych gminy Radwanice. Główne cele konkursu to: przygotowanie uczniów do wykorzystania wiedzy matematyczno-przyrodniczej przy rozwiązywaniu problemów oraz wdrażanie uczniów do systematycznego przygotowywania się do sprawdzianu po klasie 6. Organizatorem przedsięwzięcia jest pani Elżbieta Korzeniowska, doświadczona nauczycielka matematyki i przyrody. Pani Ela była też opiekunem naszej reprezentacji, w której skład weszli: Paulina Rymarowicz, Paulina Laszczowska i Damian Kłos. Z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Radwanicach przyjechały dwie drużyny pod opieką pani Katarzyny Czaczyk.
Po uroczystym rozpoczęciu drużyny przystąpiły do rywalizacji. Konkurs „Na finiszu” podzielony został na dwie części. Pierwsza miała formę testu składającego się z zadań otwartych, zadań wielokrotnego wyboru, zadań krótkiej odpowiedzi, zadań typu prawda/fałsz, zadań z luką. Drugą częścią konkursu był bieg do mety.
Zgodnie z regulaminem uczestnicy przez 40 minut rozwiązywali test zawierający 13 zadań. W przerwie, gdy komisja sprawdzała prace, uczniowie odpoczywali przy słodkim poczęstunku i poprawiali sprawność intelektualną delektując się rozwiązywaniem rebusów, sudoku i szczęśliwych sześcianów.
W drugiej części konkursu finiszowało już tylko trzech uczestników - uczniowie którzy zdobyli największą liczbę punktów z testu w swojej drużynie.
Klasę szóstą a z ZSP z Radwanic reprezentował Borys Kiszyniew - 23 punkty.
Klasę szóstą b z ZSP z Radwanic reprezentowała Karina Maciejewska - 20 punktów. Klasę szóstą z SP Buczyna reprezentował Damian Kłos - 26 punktów.
Musieli oni pokonać trasę wyznaczana śladami stóp i podążając w kierunku mety odpowiadali na krótkie pytania, samodzielnie lub z pomocą swoich kolegów z klasy. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała komisja złożona z opiekunów szkolnych drużyn.
Do mety doszli razem Borys Kiszyniew i Damian Kłos. Po dogrywce wynik konkursu był następujący:
I miejsce – Borys Kiszyniew
II miejsce – Damian Kłos
III miejsce – Karina Maciejewska
Każdy uczestnik konkursu otrzymał dyplom oraz nagrodę rzeczową - kalkulator.
Gminny konkurs „Na finiszu” był pierwszym tego typu konkursem dla szkół gminy Radwanice, za rok z pewnością nastąpi jego kontynuacja, być może z udziałem większej ilości uczniów.
W trosce o bezpieczeństwo najmłodszych Ministerstwo Sportu i Turystyki uruchomiło zimową edycję akcji „Bezpieczna Woda” skierowaną do nauczycieli, wychowawców, funkcjonariuszy policji rzecznych, ratowników oraz rodziców, stanowiącą zestaw podstawowych zasad bezpieczeństwa na zamarzniętych zbiornikach wodnych, ujętych w formie plakatu oraz 4-stronicowej ulotki.
Akcja obejmuje swym zasięgiem szkoły na terenie całego kraju i w założeniach powinna wpłynąć na ograniczenie liczby wypadków wśród dzieci i młodzieży podczas zimowego wypoczynku na obszarach wodnych.
Ministerstwo Sportu i Turystyki realizuje zimową edycję Akcji „Bezpieczna Woda” we współpracy z Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym, Ministerstwem Edukacji Narodowej, Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Ministerstwem Zdrowia, przy wsparciu Komendy Głównej Policji, Centrum Turystyki Wodnej PTTK i Polskiej Organizacji Turystycznej.
Nasze szkolne mistrzynie kaligrafii
12 grudnia 2014 roku nastąpiło rozstrzygnięcie III Głogowskiego Konkursu Kaligraficznego organizowanego przez Muzeum Archeologiczno - Historyczne w Głogowie. Okazało się, że szkoła
w Buczynie jawi się jako kuźnia młodych talentów plastyczno-kaligraficznych – aż pięć prac naszych uczniów zostało docenionych.
Pierwsze miejsce w kategorii szkół podstawowych zajęła Maja Juda, drugie – Pola Juda, zaś Magdalena Piotrowska, Urszula Piwko i Maja Rakus dostały wyróżnienia.
Warto w tym momencie podkreślić, że ich sukces jest niezwykle istotnym wydarzeniem dla szkoły, w której przyznawana jest co roku Nagroda im. Krystyny Nonas – za szczerozłote serce, duszę artysty i piękne, kaligraficzne pismo. Niezmiernie miło jest stwierdzić, że wartości promowane przez panią Krysię, wciąż są cenione i rozwijane przez kolejne pokolenia uczniów. Do konkursu zgłosiło się kilkunastu uczniów naszej szkoły. Autorzy pozostałych prac otrzymają dyplom za udział w konkursie i mały upominek.
Pozostali uczestnicy konkursu:
Oliwia Gryga, kl. II,
Joanna Grabowska, kl. III,
Milena Fuksa, kl. III,
Andżelika Pietrzak, kl. IV,
Wiktoria Maciejewska, kl. IV,
Amelia Fituła, kl. IV,
Alicja Dąbrowska, kl. IV,
Aleksandra Rakuś, kl. V,
Amelia Jeżewska, kl. V,
Mikołaj Sychowicz, kl. V,
Michał Styczyński, kl. V,
Szymon Kłos, kl. V,
Józef Woźniak, kl. V,
Paulina Laszczowska, kl. VI,
Kinga Talarska, kl. V,
Damian Kłos, kl. VI
Uczniowie naszej szkoły zgłosili się do konkursu organizowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej „Książki naszych marzeń”. Pracą konkursową jest film, który stworzyli na zajęciach dodatkowych, mówiący o tym, dlaczego właśnie Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej powinna otrzymać nagrodę – pięćdziesiąt wymarzonych książek z listy ułożonej przez dzieci. Dwuminutowy filmik można obejrzeć na stronie facebook konkursu:
https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=840865699288189&id=492469097562964
W realizacji zadania wzięli udział uczniowie z kółka polonistycznego: Mikołaj Sychowicz, Michał Styczyński, Szymon Kłos, Amelia Jeżewska, Aleksandra Guratowska; kółka czytelniczego: Pola Juda, Maja Juda, Natalia Maziarka, Karol Olejniczak, Oskar Żyłka oraz gościnnie Aleksandra Bakalarz i Marcel Ziemba. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi 24 grudnia 2014 roku.
Biblioteka szkolna zaprasza do udziału w III Głogowskim Konkursie Kaligrafii organizowanym przez Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Głogowie.
Regulamin konkursu (na podstawie strony internetowej muzeum):
Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych którzy, mają staranne pismo, poprawnie odtwarzają kształt liter oraz prawidłowo je łączą.
Cel:
- propagowanie idei pięknego pisania
- rozpowszechnienie umiejętności kaligraficznych
- uwrażliwienie na walory estetyczne odręcznego pisania
- ćwiczenie cierpliwości i staranności oraz poczucia estetyki
- zapoznanie z kulturą, historią, tradycją piśmiennictwa
Zadania do wykonania:
1. Napisać na kartce (liniatura może być widoczna) fragment tekstu z kroniki Galla Anonima, który mówi o oblężeniu Głogowa w 1109r.
Niemcy nakręcali kusze ręcznie, Polacy zaś machiny z kuszami; Niemcy wypuszczali strzały, a Polacy strzały i inne pociski; Niemcy zataczali proce z kamieniami, a Polacy kamienie młyńskie i silnie zaostrzone pale
2. Wykonać własny inicjał (na osobnej kartce, pierwsze litery swojego imienia i nazwiska).
Kryteria oceny prac konkursowych:
- zachowanie zasad ortograficznych i interpunkcyjnych,
- walory estetyczne oraz prawidłowo rozmieszczony tekst (np. zachowany margines oraz akapit),
- inicjał może zawierać ilustracje, ozdobniki oraz być stylizowany,
Terminarz konkursu:
- termin składania prac: do 28.11.2014r
- 2 etap 4.12.2014r godz.10.00 (Muzeum Archeologiczno-Historyczne)
- ogłoszenie werdyktu: 12.12.2014r
Rozstrzygnięcie konkursu:
- oceny nadesłanych prac dokona jury powołane przez organizatorów,
- prace nie spełniające wymogów regulaminowych nie będą oceniane,
- spośród dostarczonych prac komisja wybierze prace estetyczne, staranne oraz bez błędów
- prace, które będą wykonane starannie i poprawnie potwierdzą w ten sposób umiejętności kaligraficzne otrzymają najwyższą ocenę, zostaną zakwalifikowane do II etapu (praktycznego) który odbędzie się w Muzeum
- organizator zastrzega sobie prawo do nieodpłatnego reprodukowania prac w celach reklamowych,
- prace z chwilą nadesłania przejdą na własność organizatorów,
- prace zgłoszeniowe na konkurs nie będą odsyłane.
- dane osobowe uczestników konkursu są chronione zgodnie z ustawą z dnia 20 sierpnia 1997r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. z 2002r. nr 101, poz. 926 z późn. zm.)
Nagrody:
- laureaci trzech pierwszych miejsc w poszczególnych kategoriach wiekowych otrzymają nagrody rzeczowe,
- organizator zastrzega sobie możliwość zmiany podziału nagród,
Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany regulaminu konkursu
20 listopada 2014 roku po raz pierwszy będzie obchodzony Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka.
Na wniosek Rzecznika Praw Dziecka, Sejm podjął uchwałę w sprawie ustanowienia święta, które przypada w 25 rocznicę uchwalenia przez Zgromadzenie Ogólne ONZ Konwencji o Prawach Dziecka, nazywanej Światową Konstytucją Praw Dziecka.
Konwencja o Prawach Dziecka, nazywana powszechnie Światową Konstytucją Praw Dziecka, obowiązuje w niemal wszystkich państwach na świecie. Dokument składa się z preambuły i 54 artykułów, w których zostały spisane wszystkie prawa, przysługujące każdemu dziecku do ukończenia 18 roku życia.
Do podstawowych praw dziecka należą m.in. prawo do wychowywania w rodzinie, prawo do wyrażania własnych poglądów, prawo do edukacji i godziwych warunków życia.
Wspolny_list_Ministra_Edukacji_Narodowej_i__Rzecznika_Praw_Dziecka.pdf
Uroczystość upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, obchodzona w tym roku w naszej szkole 13 listopada, była okazją do wystawienia przez koło teatralne inscenizacji związanej z Powstaniem Warszawskim. 2014 rok to 70-lecie jego wybuchu.
Przedstawienie, przygotowane przez uczniów pod opieką pani Marty Kasprzak i pani Moniki Hałubek, było połączeniem małych form teatralnych, recytacji, śpiewu i filmu. W role młodych powstańców wcielili się: Kacper Kasprzak, Dawid Staszak, Paulina Rymarowicz, Paulina Laszczowska, Alicja Łysiak, Alicja Kornatka, Damian Kłos i Michał Lehner. „Dzieckiem wojny” widzianym na tle ruin była Alunia Kasprzak. Operatorem oświetlenia została na ten moment Aleksandra Guratowska.
Sala rozbrzmiała zarówno wzruszającymi melodiami, takimi jak „Warszawo ma!”, jaki i zagrzewającymi do walki: „Warszawskie dzieci” i „Pałacyk Michla”. Przy świetle świec deklamowano melancholijne wiersze tragicznie zmarłego w Powstaniu Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Najmocniej jednak na wyobraźnię i emocje widzów zadziałały sceny czarno-białych filmów, przedstawiających dramatyczne chwile z życia walczącej stolicy. Kręcone w odpowiedniej scenografii (buczyńskie ruiny), z przejmującymi dźwiękami strzałów, nalotów i bomb, wyciem syreny, z niesamowicie wyrazistą grą młodych aktorów, pozwoliły oglądającym je uczniom przenieść się na chwilę kilkadziesiąt lat wstecz, do czasów Powstania Warszawskiego.
Z wizytą w Zakładach Górniczych Polkowice-Sieroszowice
Górujący nad okolicą szyb Jan Wyżykowski, czyli szyb SW-1 kopalni Polkowice-Sieroszowice, znamy wszyscy. Właśnie tam udali się uczniowie naszej szkoły na zaproszenie pracowników KGHM. Dla niektórych była to już druga wizyta w tym górniczym przybytku.
Oprawadzający grupę pan Zygmunt Roman oczekiwał nas przy tablicy poświęconej odkrywcy miedzi, Janowi Wyżykowskiemu. Powiódł nas trasą przemierzaną codziennie przez pracujących w SW-1 górników: począwszy od szatni „czystej”, łaźni, szatni „brudnej”, przez punkt wydawania aparatów ucieczkowych i lampownię, dalej przez korytarz przy klatce szybowej, stację ratownictwa, aż po salę wystawową. Szatnie powitały nas morzem wiszących ubrań, a pomieszczenie kąpielowe zaskoczyło nas prysznicem (uruchomionym przez ciekawskich czwartoklasistów).
W przerwie mogliśmy pokrzepić się ciepłym mlekiem oraz innymi napojami wydawanymi górnikom. W jednostce ratownictwa poczuliśmy się jak w kinie oglądając mrożące krew w żyłach filmy z codziennego życia kopalni i pracy ratowników górniczych. Mogliśmy zobaczyć demonstrację użytkowania aparatu ucieczkowego (prezentowanego na ochotniku z naszej szkoły). Tam też poczęstowano nas słodkim „co nieco” oraz zaopatrzono w twarzowe okulary z kompletu ucieczkowego.
W galerii wystawowej powitała nas pani przewodniczka z szalikiem SP Buczyna zawieszonym na ramionach! To był bardzo miły akcent, tym bardziej, że pani doskonale orientowała się skąd przyjechaliśmy i że nasza szkoła angażuje się w życie lokalne, a dzięki temu nasi uczniowie sporo wiedzą o historii polskiej miedzi.
Podczas tej wycieczki mieliśmy okazję dowiedzieć się naszym górnictwie jeszcze więcej. Szkoda tylko, że tak gonił nas czas… nikomu nie spieszyło się z powrotem.
SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI
„MOJA OJCZYZNA”
Laureatami Szkolnego Konkursu Recytatorskiego „Moja Ojczyzna”
- w kategorii klas I-II zostali:
I miejsce: Pola Juda
II miejsce: Maja Juda
III miejsce: Magdalena Piotrowska i Wiktoria Piasecka
- w kategorii klas III-IV zostali:
I miejsce: Martyna Stępień
II miejsce: Otylia Bilińska
III miejsce: Joanna Grabowska i Olaf Maksymczak
- w kategorii klas V- VI zostali:
I miejsce: Damian Kłos
II miejsce: Roksana Stadnik
III miejsce: Paulina Rymarowicz
Szkolny Konkurs Recytatorski „Moja Ojczyzna” pełni funkcję również eliminacji szkolnych do Powiatowego Konkursu Recytatorskiego „Moja Ojczyzna” organizowanego przez DK „Jowisz” w Gaworzycach. W tym konkursie szkołę będą reprezentowały dwie osoby z każdej kategorii wiekowej, które zdobyły najwyższe miejsca.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY
DO UDZIAŁU
W SZKOLNYM KONKURSIE RECYTATORSKIM
„MOJA OJCZYZNA”
Konkurs odbędzie się 31 października 2014r. na 4 i 5 godzinie lekcyjnej.
Zgłoszenia można dokonać do 30 października u wychowawców klas i polonistów.
Uczestnicy oceniani będą w trzech kategoriach wiekowych:
Jury w składzie: pani Mieczysława Bilińska, pani Danuta Malinowska, pani Agata Juda
Wycieczka rowerowa została zorganizowana w ramach działalności szkolnego Koła Turystyczno-Sportowego. Głównym jej celem było poznanie okolicznych miejscowości oraz aktywne i kulturalne spędzanie wolnego czasu.
Trasa wycieczki liczyła około 20 km i wiodła przez okoliczne wsie, pola i lasy, rozpoczynała się w Buczynie. Około 10-tej godziny uczniowie z opiekunami wyruszyli w stronę Ostaszowa. Pierwszy odpoczynek odbył się na moście rzeki Szprotawa. Po krótkim odpoczynku wyruszyliśmy w dalszą podróż. Po drodze podziwialiśmy rozciągające się przed nami widoki Krajobrazowego Parku Przemkowskiego. Gdy dojechaliśmy do Ostaszowa czekała na nas niespodzianka, Lokalna Grupa Rybacka "Kraina Karpia" organizowała święto Wesołego Karpia.
Wypoczęci i posileni ruszyliśmy w trasę powrotną. Około godziny 15-tej wróciliśmy do Buczyny. Byliśmy zmęczeni, ale zadowoleni z naszej wyprawy. Wycieczka była bardzo ciekawa i pouczająca.
Małe Formy Teatralne
Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych uczniów na zajęcia teatralne związane tematycznie z Powstaniem Warszawskim.
Najbliższe spotkanie będzie służyło przygotowaniu krótkiej inscenizacji związanej z tym wielkim i pamiętnym wydarzeniem historycznym. Przypomniane i przedstawione zostaną wiersze i pieśni powstańcze oraz fragmenty filmów dokumentalnych i fabularnych ukazującymi bohaterstwo powstańców.
Zajęcia odbędą się w sobotę, 04.10.2014r. w Szkole Podstawowej w Buczynie, rozpoczną się o godzinie 9:00, a zakończą się o godzinie 13:00.
Opiekunami koła teatralnego są panie: Marta Kasprzak i Monika Hałubek.
W dniu 22 września 2014 roku w naszej szkole na pierwszych dwóch lekcjach odbyła się „Lekcja Bezpieczeństwa”. Zaproszeni do udziału i przeprowadzenia tej lekcji zostali: z Komendy Powiatowej Policji w Polkowicach Rewir Dzielnicowych w Radwanicach- Kierownik Rewiru Dzielnicowych w Radwanicach asp. Marcin Andrzejak oraz st. sierż. Mariusz Solf; z Komendy Straży Miejskiej w Polkowicach naczelnik inż. Artur Gałuszka oraz z Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Radwanicach Prezes dh Krystian Malinowski oraz naczelnik dh Adam Borowiak.
Panowie udzielili uczniom bardzo wielu wskazówek dotyczących bezpiecznego korzystania z dróg w ciągu dnia i po zmroku. Przypomnieli o konieczności stosowania odblasków, znajomości przepisów Ruchu Drogowego. Poinstruowali również
o postępowaniu w przypadku ataku psa. Uczniowie z naszej szkoły wraz z Samorządem Uczniowskim przygotowali muzyczną niespodziankę. Dzieci uczące się na kółku tanecznym przygotowały układ taneczny do piosenki o odblaskach „Bezpieczna droga z radami Sponge Boba” i wykonały go na zaciemnionej sali gimnastycznej, ubrani w odblaski. Efekt miał pokazać innym uczniom zasadę działania odblasków i dlaczego są tak ważne.
Na koniec spotkania wszyscy zaproszeni goście rozdali dzieciom odblaski oraz książeczki edukacyjne. Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy.
Piątego września 2014 roku reprezentacja naszej szkoły wyjechała do Radwanic na turniej piłki nożnej. Był to już piąty turniej Orlika o Puchar Premiera Donalda Tuska. Szkołę reprezentowały dwie drużyny chłopców z jednym rodzynkiem – Olą. Były to gminne rozgrywki, w których zajęliśmy drugie i trzecie miejsce. Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
26 czerwca uczniowie zerówki, klasy szóstej oraz oddziału przedszkolnego uroczyście pożegnali się ze szkołą. Pierwsze na scenę wyszły nasze ukochane maluszki, które pięknie zaśpiewały, potem zatańczyły grecki taniec zorbę.
Na zakończenie swojego występu milusińscy przekazali swoim starszym kolegom kilka dobrych rad na wakacje. Następnie zerówka i klasa 6 zatańczyły wspólnie poloneza.
Zerówka zaprezentowała się doskonale w pięknych piosenkach i wierszykach. W nagrodę za cały rok pracy wszyscy otrzymali dyplomy i upominki. Następnie scena przeszła pod władanie najstarszej klasy w szkole, która przedstawiła humorystyczne wspomnienie o szkole.
Dnia 25 czerwca 2014 roku naszej w Szkole odbyła się uroczysta GALA TALENTÓW. Hol szkolny zamienił się w wystawę dyplomów, pucharów, nagród, medali potwierdzających sukcesy uzdolnionych uczniów. Można było tam obejrzeć także prace młodych talentów. Uroczystość uświetnił występ naszych uczniów w przedsawieniu "ZAGINIONY CZAS".
Przedstawiono TROFEA NASZEJ SZKOŁY:
„Gładko tak, lekko tak toczy się w dal…” – regionalny konkurs inspirowany twórczością Juliana Tuwima
Hubert Polewski – III miejsce
Jakub Rymarowicz - wyróżnienie
I Powiatowy Konkurs Plastyczno-Językowy: „Deutsch in meiner Phantasie”- „English in my fantasy”- “Le français selon ma fantaisie”
Pola Juda - II miejsce
Urszula Piwko - wyróżnienie
Powiatowy Konkurs Recytatorski „ Moja Ojczyzna”
Damian Kłos- wyróżnienie
Szymon Kłos - wyróżnienie
Pola Juda - wyróżnienie
Powiatowy Konkurs Ortograficzny w Przemkowie
I miejsce drużyna w składzie:
Amelia Fituła
Alicja Dąbrowska
Klaudia Kozakiewicz
Powiatowy Konkurs Literacki „ Piszę, bo lubię”
Paulina Laszczowska – I miejsce
Szkolny konkurs stroików
Maria Maksymczak – I m-ce
Wiktoria Maciejewska –I m-ce
Roksana Stadnik- I m-ce
Bartosz Woś- II m-ce
Otylia Bilińska – II m-ce
Michał Styczyński- II m-ce
Mateusz Grochowski-III m-ce
Joanna Grabowska- III m-ce
Mikołaj Sychowicz – III m-ce
Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej - „Młodzież zapobiega Pożarom 2014”- etap gminny
I m-ce Wiktor Woloniak
II m-ce Damian Kłos
III m-ce Aleksandra Rakuś
Turniej Klas Czwartych
Klasa IV - II miejsce
"Moja miedziana przyszłość” konkurs plastyczny
( kategoria kl. I-III)
Urszula Piwko- I miejsce
Olaf Maksymczak -II miejsce
Oliwia Gryga – III miejsce
Kacper Kasprzak-wyróżnienie
Dominik Żmuda - wyróżnienie
Jakub Styczyński- I miejsce (kategoria kl. IV – VI)
Powiatowy Konkurs Czytelniczy „Uśmiech na co dzień od Anny Onichimowskiej”
I miejsce drużyna w składzie :
Amelia Jeżewska
Wiktoria Wołosiuk
Powiatowy Konkurs Czytelniczy „ Zosia z ulicy Kociej”
Otylia Bilińska – I miejsce
X Powiatowy Konkursu Grafiki Komputerowej
Jakub Styczyński-III miejsce
Powiatowy Konkurs "Mały Ekolog"
Urszula Piwko - III miejsce
Powiatowy Konkurs Wiedzy Ogólnej „Super Uczeń”
Amelia Fituła - III miejsce
„V Powiatowy Bieg na Orientację”
III miejsce drużyna w składzie :
Szymon Kłos
Damian Kłos
Paulina Rymarowicz
Spartakiada Sportowo-Ekologiczna w Wysokiej
II miejsce drużyna w składzie :
Gracjan Biniecki
Alicja Dąbrowska
Amelia Fituła
Kacper Grochowski
Klaudia Kozakiewicz
Filip Krawczyk
Wiktoria Maciejewska
Dawid Staszak
Martyna Stępień
Jakub Wiśniewski
Konkurs - Komiks Ekologiczny „ Niska emisja – palący problem”
Maja Rakuś – I miejsce
IV Mała Olimpiada Informatyczna III miejsce drużyna w składzie:
Paulina Rymarowicz
Damian Kłos
Hubert Polewski
Rejonowy Konkurs Plastyczny "Czysta woda"
Joanna Grabowska-wyróżnienie
Gminny Konkurs Pięknego Czytania
Magdalena Piotrowska- I miejsce
Wiktoria Piasecka – II miejsce
( kategoria kl. I-II)
Paulina Laszczowska- I miejsce
Damian Kłos - II miejsce
Emilia Gliniak - III miejsce
( kategoria kl. V-VI)
Konkurs Powiatowy „Z nami bezpieczniej”
I miejsce drużyna kl. IV w składzie:
Szymon Kłos
Mikołaj Sychowicz
Aleksandra Rakuś
Marcel Ziemba
Michał Styczyński
Konkurs Powiatowy „Z nami bezpieczniej”
I miejsce drużyna kl. V w składzie:
Damian Kłos
Paulina Laszczowska
Paulina Rymarowicz
Ariel Świtała
Kinga Talarska
Powiatowy Konkurs Matematyczno-Przyrodniczy „Jeden z dziesięciu”
Damian Kłos – I miejsce
STATYSTYKI
Szkoła wzięła udział w 51 konkursach.
W 32 konkursach uczniowie naszej szkoły stawali na podium i sięgali po najwyższe laury.
W konkursach na szczeblu gminnym, powiatowym i regionalnym na najwyższym podium stawaliśmy 12 razy!!! 12 razy zdobywaliśmy 1 miejsce !!! 7 razy sięgaliśmy po srebro, a 8 po brąz. W konkursowych zmaganiach wyróżniono nas 6 razy.
BRAWO !!!
Podczas Gali zgodnie z tradycją szkoły przyznano tytuły
PRIMUS INTER PARES Hubert Polewski
WZOROWY UCZEŃ 2014
KLASA I
Magdalena Piotrowska
Ogólnopolski Konkurs Plastyczny "Ilustracja do utworu Marii Konopnickiej"
Regionalny konkurs „Moja książka – nie książka”
(Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu)
Gminny Konkurs Pięknego Czytania -I m-ce
Powiatowy Konkurs Plastyczny „Krajobraz wokół mnie”
KLASA II
Urszula Piwko
I Powiatowy Konkurs Plastyczno-Językowego: „English in my fantasy” - wyróżnienie
Konkurs Plastyczny "Moja miedziana przyszłość”
- I m-ce
Ogólnopolski Konkurs Plastyczny "Ilustracja do utworu Marii Konopnickiej"
Konkurs Plastyczny "Krajobrazy wokół Mnie" Starostwo Powiatowe - Polkowice
Konkurs Plastyczny "Dziecko i jego świat”- MCK Legnica
Powiatowy Konkurs "Mały Ekolog"- III m-ce
Powiatowy Konkurs Plastyczny „Krajobraz wokół mnie”
KLASA III
Amelia Fituła
Powiatowy Konkurs Ortograficzny - drużynowo I m-ce
Powiatowy Konkurs Matematyczny
Powiatowy Konkurs Wiedzy Ogólnej
„Super Uczeń” - III m-ce
Powiatowy Konkurs Plastyczny „Krajobraz wokół mnie”
Spartakiada Sportowo-Ekologiczna - WYSOKA drużynowo II m-ce
Powiatowy Konkurs Ortograficzny PRZEMKÓW- drużynowo I m-ce
KLASA IV
Szymon Kłos
Korneliada matematyczna
Powiatowy Konkurs Recytatorski w Gaworzycach - wyróżnienie
Konkurs Matematyczny klas IV - Drużynowo VI m-ce
Powiatowy Konkurs Przyrodniczy „Jestem miłośnikiem przyrody”
V Powiatowy Bieg na Orientację - drużynowo III m-ce
Konkurs Powiatowy „Z nami bezpieczniej”- drużynowo I m-ce
Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Morski świat przyszłości”
KLASA V
Damian Kłos
Powiatowy Konkurs Ortograficzny - drużynowo IV m-ce
Powiatowy Konkurs Recytatorski „ Moja Ojczyzna” - wyróżnienie
Zdolny Ślązaczek
II Powiatowy Konkurs Recytatorskiego Poezji i Prozy Obcojęzycznej
Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej-„ Młodzież zapobiega Pożarom 2014 – etap gminny II m-ce
We love Great Britain – Konkurs Powiatowy
Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej-„ Młodzież zapobiega Pożarom 2014” - etap powiatowy - drużynowo IV m-ce
Piękna nasza Polska cała – Powiatowy Konkurs Wiedzy o Polsce drużynowo V m-ce
Rejonowy Konkurs Biblijny - drużynowo IV m-ce
Powiatowy Konkurs Przyrodniczy „Jestem miłośnikiem przyrody”
„V Powiatowy Bieg na Orientację”- drużynowo III m-ce
Powiatowy Konkurs Polonistyczny
Powiatowy Konkurs Matematyczno-przyrodniczy „ Jeden z dziesięciu”- I m-ce
IV Mała Olimpiada Informatyczna - drużynowo III m-ce
Konkurs Powiatowy „Z nami bezpieczniej”- drużynowo I m-ce
Gminny Konkurs Pięknego Czytania- II m-ce
KLASA VI
Emilia Gliniak
Powiatowy Konkurs Ortograficzny - drużynowo IV m-ce
Powiatowy Konkurs Literacki „ Piszę, bo lubię”
II Powiatowy Konkurs Recytatorski
Poezji i Prozy Obcojęzycznej - wyróżnienie
„Jestem bezpieczny w domu, w szkole i na drodze”
- drużynowo VI m-ce
Powiatowy Konkurs Polonistyczny
Gminny Konkurs Pięknego Czytania- III m-ce
NAGRODA IM. KRYSTYNY NONAS
KLASA I POLA JUDA
KLASA II JOANNA GRABOWSKA
KLASA III KLAUDIA KOZAKIEWICZ
KLASA IV MIKOŁAJ SYCHOWICZ
KLASA V PAULINA LASZCZOWSKA
KLASA VI JAKUB STYCZYŃSKI
TYTUŁ PRZYJACIELA SZKOŁY OTRZYMAŁY
Bernadeta Przybylak
Agnieszka Styczyńska
Kamila Góral
Barbara Szymczak
GRATULACJE!!!
Dnia 22 maja 2014 r. uczniowie naszej szkoły po raz pierwszy wzięli udział w Małej Olimpiadzie Informatycznej, podczas której rywalizowały ze sobą trzyosobowe zespoły ze Szkół Podstawowych nr 1, 2 i 3 z Polkowic, Chocianowa, Radwanic, Trzebnic, Buczyny.
Naszą szkołę reprezentowali: Paulina Rymarowicz i Daniam Kłos z klasy 5 oraz Hubert Polewski z klasy 6.
Zadaniem uczestników było wykonanie zadań praktycznych wymagających ogólnej wiedzy na temat poruszania się w środowisku graficznym Windows oraz obsługi programów Paint, Word, Excel oraz Power Point.
Po ciężkich zmaganiach komisja wyłoniła zwycięzców. Nasza drużyny zdobyła brązowy medal.
PROTOKÓŁ
Z POWIATOWEGO KONKURSU
IV Mała Olimpiada Informatyczna
MIEJSCE |
IMIĘ I NAZWISKO CZŁONKÓW DRUŻYNY |
SZKOŁA |
NAUCZYCIEL PROWADZĄCY |
I |
|
SP Trzebnice |
Marcin Janiszewski |
II |
|
SP3 Polkowice |
Adriana Ciupka |
III |
|
SP Buczyna |
Sylwia Sychowicz |
wyróżnienie |
|
SP2 Polkowice |
Robert Zaraś |
Skład Komisji konkursowej:
23 maja 2014 Szkołą Podstawowa w Buczynie obchodziła Święto swojej Patronki, Marii Konopnickiej. Aby uhonorować ten wyjątkowy dzień, uczniowie przygotowali uroczysty apel pod obeliskiem. Uczestniczył w nim poczet sztandarowy, odśpiewano hymn państwowy i hymn szkoły, Samorząd Uczniowski przypomniał najważniejsze fakty z życia poetki, a delegacja uczniów złożyła kwiaty i zapaliła znicz. Po tej pełnej powagi części obchodów Dnia Patrona, klasa czwarta zaprosiła swoich szkolnych kolegów, nauczycieli, pracowników szkoły i rodziców na przedstawienie „Na jagody”. Miało ono formę luźnej, nowoczesnej interpretacji utworu Marii Konopnickiej. W tle wybrzmiewały piosenki takie, jak „Radość o poranku”, „Tocca” (do której breakdance tańczyli Jagodowi Bracia) czy „My Borówki” (odświeżona wersja „My Słowianie”). Wspaniała widownia zareagowała na występ czwartoklasistów bardzo żywiołowo, co sprawiło, że młodzi aktorzy poczuli się docenieni.
Obsada:
Narrator - Aleksandra Guratowska
Janek – Aleksandra Rakuś
Ochmistrzyni – Maja Rakuś
Jagodowy Król – Marcel Ziemba
Jagodowi Bracia – Mikołaj Sychowicz, Szymon Mazurczak, Szymon Kłos, Kamil Olejniczak, Dominik Olejniczak, Michał Styczyński
Panny Borówczanki - Aleksandra Bakalarz, Amelia Jeżewska, Roksana Stadnik, Alicja Kornatka, Alicja Łysiak
Opieka artystyczna – Monika Hałubek, Agata Juda
15 maja 2014r. w auli gimnazjum w Radwanicach odbyła się uroczystość 95-lecia TPD Oddziału Okręgowego TPD w Legnicy oraz 40-lecie Oddziału Gminnego w Radwanicach, pod który przynależy nasz oddział TPD w Buczynie. Właśnie podczas owej gali wśród zasłużenie nagrodzonych i odznaczonych z swą pracę na rzecz dzieci zostały:
SREBRNĄ ODZNAKĄ “ZASŁUŻONY DZIAŁACZ TPD”
Pani Małgorzata FIGAS – przewodnicząca koła Przyjaciół Dzieci przy SP w Buczynie
ODZNAKĄ “PRZYJACIEL DZIECKA” PRZYZNANO
Pani Danuta SZTUCZKA – dyrektor SP w Buczynie
Pani Alicja KUŹMICKA – wieloletni skarbnik Koła Przyjaciół Dzieci przy SP w Buczynie
Pani Barbara DĄBROWSKA – przewodnicząca Komisji Rewizyjnej koła Przyjaciół Dzieci przy SP w Buczynie
Pani Wioletta KOT – skarbnik koła Przyjaciół Dzieci przy w SP Buczynie
Pani Maria BARDON – wieloletnia dyrektor SP i działaczka TPD w Buczynie
Gratulujemy!
Po oficjalnej części uroczystości na scenie wystąpili uczniowie okolicznych szkół i przedszkoli. Nie zabrakło oczywiście i naszych młodych artystów. Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Buczynie zauroczyli gości pięknym przedstawieniem „Zagubiony czas”, przygotowanym pod okiem księdza Mariusza Żurawicza. Ciekawa i zaskakująca historia miała na celu skłonić dorosłych do refleksji wartością poświęcanego dzieciom czasu, a melodyjna i rytmiczna oprawa muzyczna oraz kolorowe kostiumy aktorów przyciągały wzrok i radowały serca widzów – między innym księdza biskupa, który mile wspominał naszą szkołę już po zeszłorocznej wizycie duszpasterskiej, a i teraz się na nas nie zawiódł.
Obsada:
Narrator – Szymon Kłos
Czas – Roksana Stadnik
Mama – Emilia Gliniak
Tata – Jakub Góral
Synek – Damian Kłos
Córeczka – Paulina Laszczowska
Olcha – Wiktoria Wołosiuk
Dąb – Jakub Styczyński
Brzoza – Mikołaj Zychowicz
Chaber – Maja Juda
Mak – Pola Juda
Stokrotka – Wiktoria Piasecka
Rumianek – Natalia Maziarka
Kaczeniec – Magdalena Piotrowska
Dzwonek polny – Oliwia Gryga
Patronat nad regionalnymi obchodami objęli starosta polkowicki Marek Tramś oraz wójt gminy Radwanice Sabina Zawis. Wśród gości byli przedstawiciele kościoła z biskupem Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej J.E. księdzem BP Stefanem Regmuntem, posłowie na Sejm RP Ewa Drozd i Wojciech Zubowski, władze Urzędu Gminy w Radwanicach oraz władze powiatu, wizytatorzy Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty, przedstawiciele Społecznej Rady Programowo-Doradczej TPD, Okręgowi Rzecznicy Praw Dziecka TPD, przedstawiciele Zarządu Regionalnego Oddziału Dolnośląskiego TPD oraz legnickich struktur, dyrektorzy i pracownicy placówek oświatowych.
Dnia 7 maja w Punkcie Przedszkolnym przy naszej szkole odbyły się warsztaty ceramiczne prowadzone przez panią instruktor Natalię Genderę.
Wszystkie przedszkolaki miały okazję zapoznać się z techniką modelowania w glinie i własnoręcznego wykonania form ceramicznych. Dzieci z wielkim entuzjazmem zabrały się do pracy. Efekty wypalonych w specjalnym piecu wyrobów będą prezentem wręczonym rodzicom na przygotowywanej przez przedszkolaki uroczystości z okazji Dnia Mamy i Taty.