• VII Powiatowy Konkurs Ortograficzny

      Zapraszamy do udziału w VII Powiatowym Konkursie Ortograficznym

       

      REGULAMIN

      VII Powiatowego Konkursu Ortograficznego

       

       

      1. Organizatorzy i patroni  konkursu:

       

      1. Patronat sprawuje Starosta Polkowicki.
      2. Organizatorem konkursu jest Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Buczynie.

       

      1. Cele konkursu:

       

      1. Popularyzacja znajomości zasad ortografii.
      2. Integracja środowiska uczniowskiego.
      3. Uczenie przez zabawę.
      4. Rozwijanie zdolności i zainteresowań humanistycznych.
      5. Współpraca nauczycieli języka polskiego.
      6. Stwarzanie uczniom okazji do sprawdzenia własnego poziomu wiedzy i umiejętności dotyczących ortografii poza terenem swojej szkoły.

       

      1. Zasięg konkursu:

       

      1. Międzyszkolny – będzie obejmował uczniów szkół podstawowych powiatu polkowickiego.

       

      1. Uczestnicy:

       

      1. Trzyosobowe zespoły, w skład których wchodzą uczniowie klas IV – VI szkół podstawowych.

       

      1. Termin i miejsce konkursu:

       

      1. Konkurs odbędzie się 17 listopada 2015 r. ( wtorek) godzina 9:00 w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Buczynie (w sali gimnastycznej).

       

      1. Warunek uczestnictwa:

       

      1. Przesłanie pisemnego zgłoszenia ( karta_zgloszenia.docx w załączniku) w terminie do 30  października 2015 r. na adres szkoły:

      Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej

      Buczyna 17

      59-160 Radwanice

      tel./ fax: 076 8311-312

       

      1. Organizator zapewnia:

       

      1. Nagrody dla zwycięzców.
      2. Dyplomy za udział w konkursie.
      3. Poczęstunek dla uczestników konkursu i opiekunów.

       

      1. Przebieg konkursu - Scenariusz-1.docx.

       

      1. Zakres: Wiadomości dotyczące ortografii określone w podstawie programowej języka polskiego dla klas IV-VI,
      2. Konkurencje: dyktando, test, łamigłówki ortograficzne, krzyżówka, zadania z użyciem słowników, tekst z lukami, zagadki ortograficzne, rebusy itp.

       

                                       

    • GALA TALENTÓW

      Szkoła wzięła udział w 38 konkursach.
      W 30 konkursach uczniowie naszej szkoły stawali
      na podium i sięgali po najwyższe laury.
      W konkursach na szczeblu gminnym, powiatowym

      i regionalnym na najwyższym podium

      stawaliśmy 12 razy!!!

      12 razy zdobywaliśmy 1.miejsce !!!


      15 razy sięgaliśmy po srebro, a 12 po brąz.


       W  konkursowych zmaganiach wyróżniono nas
      9 razy.

       

    • Sprawozdanie z Szkolnych Mistrzostw w SUDOKU i Rummikub

      W Polsce i na całym świecie odbywają się Mistrzostwa  Rummikub, w których co trzy lata miłośnicy tej gry mogą spróbować swoich sił. Zwycięzcy krajowych turniejów spotykają się na Mistrzostwach Świata. W tym roku będą to IX światowe zmagania. W 1980 roku gra  uzyskała tytuł Spiel des Jahres (gry roku).

      W naszej szkole 22 czerwca 2015 roku odbyły się Pierwsze Szkolne Mistrzostwa w Rummikub i najprawdopodobniej będą kontynuowane  co roku. Pasją rozgrywek Rummikuba zaraziła nas Pani Dyrektor. Gra jest przeznaczona dla osób w wieku powyżej 10 lat, więc  w szkolnych mistrzostwach zmagali się uczniowie klas III-VI. Ze względu na duże zainteresowanie wcześniej odbyły się eliminacje i dwudziestu  graczy zasiadło do rozgrywania partii Rummikuba, by po raz pierwszy  wyłonić szkolnego  mistrza tej  niezwykle sympatycznej, choć zależnej od dobrej passy uczestnika, gry. Po rozlosowaniu miejsc uczniowie zasiedli do 5 stolików. Rywalizacja toczyła się w ogromnym skupieniu i pod czujnym okiem sędziów. Doskonała strategia i łut szczęścia zapewnił zwycięstwo Alicji Pakiele z klasy VI, drugie miejsce przypadło Józefowi Woźniakowi z klasy V, a trzecie Karolinie Burchackiej  z klasy VI.

         Przed tygodniem w naszej placówce odbył się  X już konkurs Mistrz Sudoku. Celem konkursu jest popularyzacja łamigłówek i logicznego myślenia. Zadanie konkursowe polegało na prawidłowym wypełnieniu diagramu cyframi od 1 do 9, tak aby nie powtarzały się w pionie, poziomie oraz w dziewięciu mniejszych kwadratach. W tym roku szkolnym w najkrótszym czasie i oczywiście prawidłowo diagram uzupełnił Krzysztof Piasecki, przed Szymonem Kłos. Na uroczystej Gali Talentów wręczono statuetkę Szkolny Mistrz Sudoku Krzysiowy, który powtórzył swój sukces z ubiegłego roku i jest to jego druga taka statuetka.

    • Wycieczka do Zoo

      Pierwszego czerwca, razem z klasa szóstą i czwartą oraz zerówką odbyła się wycieczka do Zoo. Najpierw, jak co dzień, szłam do szkoły. Potem zaczęliśmy wchodzić do autokaru, ale przedtem pani dyrektor poczęstowała wszystkim sokiem i wafelkami.

      Weszliśmy do autobusu. Weszła klasa IV, V i VI. Niestety, mieliśmy za mały autobus i zerówka jechała małym busikiem, ale i tak było fajnie. Zaczęliśmy jechać. Z nami byli opiekunowie: pani Monika i pani Agata, pani Gosia ze swoimi wnukami. Większość spałam i śpiewałam. Widzieliśmy stadion i tramwaje. Weszliśmy do Zoo. Widzieliśmy zebry, strusie, ptaki, lwy i małpy. Jednego lisa nazwałam tam – Swen. Zatrzymaliśmy się na krótką przerwę. Później widzieliśmy Afrykarium, a w nim stworzenia morskie i ich tryb życia. Zaczęliśmy wracać.

      W autobusie były telewizory.

      Najbardziej spodobało mi się Afrykarium. Uważam, że tego dnia nie zapomnę.

       

       

      Ola Bakalarz

    • Wycieczka do Warszawy

      Wycieczka odbyła się w dniach 20—22 maja 2015r. Nocowaliśmy w podwarszawskiej miejscowości – Kobyłce, znanej jako miejsce przedostatniej bitwy insurekcji kościuszkowskiej. Niewiele grup ma to szczęście, by w przeciągu kilkudziesięciu godzin poznać i doświadczyć stolicy w takim stopniu jak my. Z pewnością była to w dużej mierze zasługa organizatora wycieczki, ale i naszej pani pilot – Justyny Muzyk, która tak oto napisała później o nas: Miałam przyjemność w ostatnich dniach pilotażować wycieczkę do Warszawy dzieci ze szkoły podstawowej w Buczynie. Taka grupa to spełnienie pilockich marzeń!

       

             

      Nasza wspaniała pani pilot                                             Trochę mokry pałac w Wilanowie (my tez nieco)

       

      Już pierwszego dnia poznaliśmy przecudny park i Muzeum Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli (to już prawie Warszawa), po którym oprowadził nas wspaniały przewodnik, prawdziwy fascynatem i miłośnik wszystkiego, co dotyczy kompozytora. Jego słowa o wielkim geniuszu muzyki brzmiały jak melodia. Mieliśmy też czas nabyć pamiątki bardziej lub mniej związane z wybitnym Polakiem (do tych mniej Chopinowskich można zaliczyć „diabełki” –strzelające kulki).

       

        

      Rozpoznaliśmy tego pana!

       

      Następnym punktem programu było zwiedzanie Pałacu Kultury i Nauki. Wjechaliśmy szybką windą na XXX piętro tego gmachu, będącego symbolem dawnej przyjaźni z (radzieckim) Wielkim Bratem. Tam znajduje się taras widokowy, z którego podziwialiśmy panoramę Warszawy.

      Długo trwał wyjazd z zakorkowanej stolicy. Jednak szybko zjedzona obiadokolacja pozwoliła nam pędzić z powrotem do jej bram – by zobaczyć „Warsaw by night”, czyli stołeczne miasto nocą.

       

          

      Nocny podbój stolicy                                                                                             … i za dnia

       

      Tej nocy spaliśmy krótko, acz intensywnie, bowiem należało zebrać siły na kolejny pełen wrażeń dzień. Starówka, Plac Zamkowy, Łazienki, Wilanów, Stadion Narodowy i … przejażdżka nową linia metra! Kto nie widział, nie przeżył – niech żałuje. Każde z tych miejsc – niezapomniane! I wiewiórki w parku łazienkowskim, i krople deszczu w Wilanowie, strome schody na stadionie, bramki-pułapki na stacji metra… Tego wieczoru było trochę więcej czasu na integrację. Całe trzy piętra nasze!

      Ostatni dzień – zwiedzanie Centrum Nauki „Kopernik” – przygoda życia… Ponad 400 niesamowitych eksponatów, których użyć, dotknąć, doświadczyć mógł każdy do woli. Później Tarasy Biblioteki Uniwersyteckiej i Muzeum Wojska Polskiego z przecudnymi, bogatymi zbiorami z setek lat historii polskich militariów.

       

        

      Trochę duży jak na łazienkę ;)                                               Nawet król Sobieski pstryknął                                        

      Pałac na Wodzie w Łazienkach Królewskich                                   sobie z nami sweetfocię

                                                                                                          w Muzeum Wojska Polskiego

        

      I w drogę do domu. W sumie moglibyśmy nazwać tę wycieczkę czterodniową – trafiliśmy do Buczyny w pierwszych minutach 23 dnia maja!

       

    • Koncert „Dla Laury”

      Koło TPD (Towarzystwo Przyjaciół Dzieci), działające przy naszej szkole pod kierownictwem pani Małgorzaty Figas, przyłączyło się do akcji charytatywnej - koncertu „Dla Laury” - zorganizowanego 13 maja 2015 roku przez Zespół Szkolno-Przedszkolny w Radwanicach i Oddział Gminny TPD w Radwanicach. Laura Tarkowska ma sześć lat, chodzi do radwanickiej zerówki. Urodziła się z całkowitym, obustronnym rozszczepem wargi, dziąseł i podniebienia. W czasie koncertu zbierano fundusze na pokrycie operacji dziewczynki.

      Nasi uczniowie przygotowali własnoręcznie „Słoneczka dla Laury” – małe, złote świeczniki wystawione na kiermaszu oraz zaprezentowali w czasie tego wieczoru pokaz ju-jitsu (pod opieką pani Basi Marciniak), taniec nowoczesny (pod opieką pani Agaty Judy), a Roksana Stadnik zagrała przepięknie na klarnecie. Cieszymy się, że mogliśmy wspomóc Laurę, której życzymy dużo zdrowia i trzymamy kciuki za powodzenie kolejnej operacji.

    • „Cztery pory roku – wiosna”

      Pani Dorotka Maksymczak, wychowawca klasy „O”, zaprosiła zerówkowiczów z sąsiednich przedszkoli i szkół na konkurs pod hasłem „Cztery pory roku – wiosna”.

      Dnia 7 maja 2015r. zawitali do nas reprezentanci Przedszkola Publicznego nr 1 w Przemkowie, Przedszkola Publicznego nr 2 w Przemkowie, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Radwanicach, Szkoły Podstawowej w Parchowie oraz Punktu Przedszkolnego w Koźlicach. Pani Dorotka wystawiła naszą Buczyńską drużynę w składzie: Alicja Kasprzak, Amelia Piwko oraz Kasjan Przybyłek. Zadania konkursowe sprawdzały wiedzę na temat wiosny i jej zwiastunów, umiejętność pracy w grupie oraz sprawność ruchową a także, a może przede wszystkim, chęć i gotowość dobrej zabawy…

      Pierwsze miejsce zdobyła grupa z Przedszkola Publicznego nr 1 w Przemkowie, zaraz za nią uplasowały się wszystkie pozostałe reprezentacje. Wiosennie i kolorowo zapamiętają ten dzień dzielne przedszkolaki. Liczymy, że świetnie zorganizowany i wspaniale przeprowadzony turniej doczeka się kontynuacji w przyszłym roku.

       

    • Projekt "Dzieci Zagłębia Miedziowego na polskich ścieżkach"

      Szkoła Podstawowa w Buczynie przystąpiła do realizacji projektu dofinansowanego przez Fundację Polska Miedź S.A. Wniosek o wsparcie złożyliśmy w pierwszym kwartale tego roku i już od maja mogliśmy rozpocząć pierwsze planowe przedsięwzięcia, czyli: wędrować, podróżować i zwiedzać!

      Nasz projekt zakłada umożliwienie uczniom poznania piękna przyrody, dóbr kultury i sztuki oraz edukacyjnych walorów okolic oraz dalszych rejonów kraju. Cykl wycieczek i rajdów, które przygotowaliśmy dla wszystkich grup wiekowych pozwoli odpowiednio do wieku dzieci przybliżyć im daleki i bliski krajobraz Polski, zdobyć nowe doświadczenia i wiedzę niezbędną na dalszym etapie życia. Wyjazdy szkolne są sposobem na kształcenie obcowania z kulturą, samodzielności, umiejętności zachowania się w miejscach publicznych i współdziałania w grupie.

      Rajdy pieszy i rowerowy to przede wszystkim kształtowanie znajomości przepisów ruchu drogowego, odpowiedniego i bezpiecznego zachowania na łonie przyrody, uczenie się szanowania zasobów przyrodniczych, przyswojenie dużej dozy wiedzy ekologicznej i krajoznawczej. Wyprawa do ZOO daje możliwość poznania obejrzenia na żywo wielu gatunków dzikich zwierząt, również tych egzotycznych; dla przedszkolaków będzie to ich pierwsza prawdziwa wyprawa, pamiątka na całe życie. Klasy najstarsze mają szansę na wyjazd do stolicy Polski. Odpowiednio dobrany program zwiedzania Warszawy pozwala na obcowanie z jej historią i historią kraju (Muzeum Wojska Polskiego, trasa po mieście – kolumna Zygmunta, Zamek Królewski, Łazienki Królewskie, Pałac Kultury i Nauki itd.), jak i z jej współczesnym obrazem – Stadion Narodowy, Centrum Nauki „Kopernik”.

    • Nasza szkoła przystąpiła w tym roku do konkursu edukacyjnego „Szkoła Tradycją”, któremu patronuje Marszałek Senatu RP, pan Bogdan Borusewicz. W konkursie szkoła ma zaprezentować jedną ze swoich wieloletnich tradycji. Niełatwy był dla nas wybór – nasza szkoła słynie z wielu pięknych obyczajów. Zadecydowaliśmy jednak, że przedstawimy i opiszemy organizację warsztatów wielkanocnych.

      http://szkolaztradycja.org/konkurs/szkola-z-tradyycja-2015/projekty/warsztaty-wielkanocne-nasza-wieloletnia-tradycja.html

       

      Warsztaty wielkanocne – nasza wieloletnia tradycja

      Warsztaty wielkanocne to tradycja licząca kilkanaście lat. Rok rocznie jest ona przyczynkiem do spotkań międzypokoleniowych - naszych uczniów, ich rodziców, dziadków, nauczycieli, pracowników niepedagogicznych szkoły i, co najważniejsze, przedstawicieli lokalnej społeczności. Goszczą u nas artyści rękodzieła, zespoły ludowe, stowarzyszenia. Przywożą swoje przepiękne prace, które prezentują w holu szkoły, tworząc z nich tym samym kolorową świąteczną dekorację. Dzielą się z najmłodszymi swoim doświadczeniem w wykonywaniu ozdób wielkanocnych, pomagają nabywać umiejętności plastyczne i techniczne, zapoznają dzieci z historią i tradycjami ludowymi.

       

      Co roku w ramach warsztatów wielkanocnych wykonujemy wspólnie z zaproszonymi gośćmi ozdoby wielkanocne. Są wśród nich tradycyjne formy-kilkumetrowe kwieciste palmy, pisanki, kraszanki i kartki z życzeniami oraz stroiki i przedmioty ze słomy i siana. Pojawiają się też dzieła wykonane najnowszymi, modnymi technikami z użyciem nowoczesnych materiałów.

       

      W prawie siedemdziesięcioletniej historii naszej szkoły zrodziło się wśród jej społeczności wiele obyczajów i tradycji. Jedną z nich zwyczaj organizacji warsztatów wielkanocnych. Pomysłodawcą i pierwszym organizatorem była długoletnia dyrektor szkoły, pani Maria Bardon. To ona swoim zapałem zaraziła całą kadrę nauczycielską i pracowników szkoły, zaprosiła wspaniałych gości, zachęciła uczniów i ich rodziców, by wspólnie przeżyli przedświąteczne dni w radosnej i twórczej atmosferze. Zintegrowała całe środowisko lokalne. Pomysł bardzo się spodobał, kontynuacja przedsięwzięcia była więc niezbędna. I tak już od wielu lat, od samiuśkiego początku XXI wieku, tradycja warsztatów wielkanocnych jest żywa w naszej szkole.

      Co roku przybywają do nas zaprzyjaźnieni mieszkańcy okolicznych wsi, pojawiają się wciąż nowi uczestnicy. Absolwenci powracają w progi szkoły przyprowadzając swoje dzieci. Łączymy pokolenia i dajemy okazję, by ludowe tradycje nie zaginęły, by kolejne pokolenia kultywowały piękne obyczaje, zdobywały umiejętności tworzenia tradycyjnych potraw, ozdób, rytuałów. Uczymy się wciąż nowych rzeczy - bo wbrew pozorom - tradycja to nie tylko dawne sprawy - tradycja żyje wtedy, kiedy każde następne pokolenie rozwija ją, upiększa, daje coś z siebie, zostawia jakiś znak dla przyszłości. W kolejnych latach szkoła miała możliwość realizowania projektów i programów, które również w swych założeniach nawiązywały do tradycji wielkanocnych: Szkoła Marzeń, Podziel się posiłkiem czy Pospołu w Necie.

      W naszej szkole funkcjonują obok siebie dwie religie: katolicka i prawosławna. Uczymy się od siebie nawzajem. Również uczniowie nie obchodzący świąt mogą wykazać się artystycznym talentem - od kilku lat prowadzone są w szkole zajęcia rękodzieła. Realizujemy także projekt Moja Mała Ojczyzna - cykliczne lekcje traktujące o historii i walorach najbliższej okolicy. Mamy nadzieję, że to wszystko sprawia, iż możemy być postrzegani jako Szkoła z Tradycją. Wszak patronuje nam Maria Konopnicka - poetka ukazująca liryczne piękno obrzędowości wsi.

    • Spotkanie z pisarzem

      W nasze szkolne progi zawitał we wtorek (12 maja 2015r.) pan Michał Zawadka – pisarz, aktor, konferansjer i animator publiczności. Spotkanie zostało zorganizowane przez Bibliotekę Gminną w Radwanicach i jej Filię w Buczynie. Już wcześniej uczniowie mieli okazję zapoznać się z książkami pana Zawadki i jego dorobkiem artystycznym na lekcjach bibliotecznych.

      Nasz gość przygotował dla zgromadzonych dzieci dwugodzinne interaktywne warsztaty, których tematem była „Inscenizowana historia pisma i komunikacji”. W czasie podróży przez wieki i kontynenty, jaka stała się udziałem uczestników warsztatów, mogliśmy oglądać kunszt aktorski pana Michała Zawadki, odgrywającego rolę to jaskiniowca w zarzuconym na plecy futrze, to faraona w złotej koronie, innym razem Chińczyka ubranego w tradycyjny strój z charakterystycznym stożkowym kapeluszem bądź Indianina w barwnym pióropuszu na głowie. Prowadzący często wykorzystywał ciekawe rekwizyty ilustrujące kolejne etapy rozwoju pisma – papirus, gliniane tabliczki czy pismo „węzełkowe” w postaci sznurka. Dzieci brały aktywny udział w warsztatach – jako statyści i aktorzy, a także twórcy zapisów dokonywanych za pomocą różnego rodzaju form komunikacji.

      Ten niecodzienny sposób zdobycia wiedzy i umiejętności bardzo spodobał się uczestnikom warsztatów. Najaktywniejszy uczeń został nagrodzony książką – jej zdobywcą został Szymon Bielicki z klasy I. Pozostali uczniowie mogli zakupić wierszowane książeczki autorstwa Michała Zawadki i otrzymać do nich cenny wpis - dedykację naszego gościa.

      Dziękujemy bardzo pani Katarzynie Burzyńskiej i pani Mieczysławie Bilińskiej z umożliwienie naszym uczniom spotkania tak wyjątkowej osoby – pana Michała Zawadki.

       

       

    • Podaruj książkę bibliotece szkolnej!

      Zbliża się Tydzeń Bibliotek 2015. Będzie trwał od 8 do 15 maja. Z tej okazji biblioteka szkolna Szkoły Podstawowej w Buczynie organizuje akcję „Podaruj książkę bibliotece szkolnej!”.

       

      Jeśli w Twoim domu leżą książki nieczytane, zapomniane…

      Jeśli wyrosłeś już ze swych dawnych książeczek…

      Pomyśl – może przydadzą się innym?

       

      Czytelnicy szkolnej biblioteki z chęcią powitają:

      - lektury szkolne klas I-VI

      - dziecięce albumy i poradniki

      - książeczki dla najmłodszych

      - czytanki z dużymi literami

      - wiersze i wierszyki

      - a także inne wartościowe, ciekawe dziecięce lektury.

      Czekamy na książki nowe i nienowe!

      Spis lektur obowiązujących w szkole znajdziecie na stronie internetowej szkoły www.spbuczyna.edupage.org w zakładce „biblioteka”. Widnieje tam też lista „Książki naszych marzeń”, ułożona przez uczniów na konkurs MEN o tej samej nazwie, może stanie się dla was podpowiedzią.

      Książki można przynosić do biblioteki szkolnej bądź sekretariatu szkoły, a także przekazać

      wychowawcy klasy do końca maja.

       

      Zostan bohaterem naszej biblioteki!

       

       

    • SPRAWOZDANIE Z X POWIATOWEGO KONKURSU PRZYRODNICZEGO SZKÓŁ PODSTAWOWYCH POWIATU POLKOWICKIEGO

      SPRAWOZDANIE  Z  X  POWIATOWEGO KONKURSU PRZYRODNICZEGO SZKÓŁ PODSTAWOWYCH POWIATU POLKOWICKIEGO

      organizowanym przy wsparciu finansowym Starosty Powiatu Polkowickiego

            Dnia 30 kwietnia 2015 roku w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Buczynie odbył się X Powiatowy Konkurs Przyrodniczy. Konkurs jest imprezą cykliczną, odbywa się w kwietniu i jest jednocześnie formą obchodów  Dnia Ziemi. Dyrektor Szkoły Pani Danuta Sztuczka o godzinie 9.00 serdecznie powitała zaproszonych gości, trzyosobowe drużyny i ich opiekunów.

         Tegoroczna edycja konkursu przebiegała pod hasłem „Mój organizm” i wzięło w niej udział 36 uczniów z 12 szkół podstawowych powiatu polkowickiego:

      SP Grębocice

      SP Gaworzyce

      SP nr 3 Polkowice

      ZSP Przemków

      SP nr 2 Przemków

      ZSP Radwanice

      SP Rzeczyca

      SP Szklary Dolne

      SP Trzebnice

      SP Wysoka

      SP nr 1 Polkowice

      SP Buczyna

      Swą obecnością zaszczycili nas następujący goście: pan Paweł Piwko - Wójt Gminy Radwanice i pani Aleksandra Woźnica- pielęgniarka Gminnego Ośrodka Zdrowia.

         Pierwszym etapem konkursu był test, a następne konkurencje to: rozwiązywanie krzyżówki, układanie puzzli,  konkurs „Stop! Już wiem”, gra na skojarzenia i „Wędrówka przez układ pokarmowy”. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała komisja pod przewodnictwem pani Anna Partyka, ucząca przyrody w szkole podstawowej nr 1 w Polkowicach. W skład komisji weszli również  nauczyciele przyrody ze szkół uczestniczących w konkursie oraz pani pielęgniarka.

          Uczestnicy konkursu wykazali się dużą wiedzą na temat swojego organizmu. Pierwsze miejsce w konkursie zajęła drużyna ze  Szkoły  Podstawowej nr 3 w Polkowicach  przed drużynami ze Szkoły Podstawowej w Buczynie i Szkoły Podstawowej nr 1 w Polkowicach. Uczniowie reprezentujący te szkoły otrzymali w nagrodę słuchawki. Dzięki wsparciu finansowemu Starosty Powiatu Polkowickiego każdy uczestnik konkursu otrzymał również nagrodę w postaci książek, a trzy zwycięskie  zespoły puchary, które powiększą trofea ich szkół. Po wręczeniu nagród uczniowie i ich opiekunowie  wybrali temat konkursu na następny rok, który będzie brzmiał: Przemkowski Park Krajobrazowy. 

         Organizatorzy konkursu podziękowali przybyłym gościom i zaprosili do udziału w XI  Konkursie Przyrodniczym.

    • 8 drużyn ze szkół powiatu polkowickiego rywalizowało ze sobą w ramach konkursu powiatowego MALA OLIMPIADA INFORMATYCZNA. Do konkursu przystąpiły:

      • SP nr 1 Polkowice
      • SP nr 2 Polkowice
      • SP nr 3 Polkowice
      • SP Buczyna
      • SP Chocianów
      • Szklary Dolne
      • SP Trzebnice
      • SP Radwanice

      Uczniowie rywalizowali ze sobą w następujących kategoriach:

      • test ogólnej wiedzy informatycznej
      • edytor tekstu
      • edytor grafiki
      • arkusz kalkulacyjny
      • prezentacje multimedialne

      Rywalizacja zakończyła się następującymi wynikami:

      I miejsce - SP nr 1 Polkowice

      II miejsce - SP nr 3 Polkowice

      III miejsce - SP Chocianów.

      Wyróżnienie przyznano drużynie ze Szkoły Podstawowej w Buczynie.

    • „Witaj majowa jutrzenko!”

      We wtorek, 28 kwietnia 2015 roku, na pierwszej lekcji odbył się apel z okazji święta Konstytucji Trzeciego Maja. Uczniowie zaprezentowali inscenizację ukazującą czasy panowania króla Stanisława Augusta Poniatowskiego i podpisania tej ważnej Ustawy Rządowej – pierwszej w Europie i drugiej na świecie konstytucji oraz jej twórców. Przedstawienie przygotowały panie Renata Bogusz-Fedro i Monika Hałubek.

       

         

      Aktorzy wystąpili w strojach z epoki – panowie w białych perukach i butach na obcasiku: Michał Styczyński jako ambasador Rosji, Marcel Ziemba jako cesarz Austrii, Filip Krawczyk jako król Prus, a Ola, grająca carycę Katarzynę – w strojnej sukni i z wachlarzem. Królewską Polskę zagrała Ala Kornatka, zaś skłóconych Polaków: Ola Rakuś, Maja Rakuś, Ala Łysiak, Dominik Olejniczak, Kamil Olejniczak i Szymon Mazurczak. Aktorów wspomagał chór: Ola Bakalarz, Roksana Stadnik, Paulina Rymarowicz, Paulina Laszczowska, Ala Dąbrowska, Andżelika Pietrzak i Klaudia Kozakiewicz. Narratorkami, przybliżającymi uczniom historię dawnej Polski były : Paulina Laszczowska, Paulina Rymarowicz, Amelia Jeżewska i Alicja Pakieła, wsparciem dla nich była prezentacja multimedialna, ilustrująca przekazywaną przez nie wiedzę. Na koniec zaproszono zgromadzonych uczniów do utworzenia żywej flagi z okazji Dnia Flagi Państwowej, obchodzonego drugiego maja. Opiekę nad pocztem sztandarowym w składzie: Ala Dąbrowska, Klaudia Kozakiewicz i Filip Krawczyk, sprawowała pani Barbara Marciniak.

       

      opracowali: Amelia Jeżewska, Michał Styczyński

    • Muzycznie o Królu Lwie

      Młodsi uczniowie naszej szkoły (klasy 0 –II) wybrali się w czwartek, 30 kwietnia 2015r., do Miejskiego Ośrodka Kultury w Głogowie na musical „W krainie Króla Lwa”. Spektakl wystawił gościnnie Teatr Współczesny w Krakowie. Przepiękna muzyczna opowieść, oparta na filmowym dziele wytwórni Disney’a, wzbudziła ogromne emocje w młodych widzach – śmiali się w głos, spontanicznie ostrzegali bohaterów przed grożącym im niebezpieczeństwem, zastygali nieruchomo w chwilach napięcia, śpiewali wraz z aktorami. Przeżywali każdą przygodę młodego lwiątka, kibicując mu entuzjastycznie na drodze do odzyskania korony i panowania nad królestwem zwierząt, podstępnie odebranym przez wuja. Wzrok dzieci przyciągały przepiękne kostiumy i barwna, rozbudowana scenografia, bawiły etniczne rytmy piosenek, zaciekawiała choreografia oraz gra aktorska na profesjonalnym poziomie. Przedstawienie miało nie tylko walory estetyczne – ukazywało też walkę, zawiść i zazdrość jako destrukcyjne siły. Zakończenie zaś, bardzo romantyczne i pozytywne, pozwoliło widzom na powrót do rzeczywistości z pełnym uśmiechem na buziach.

      Więcej o spektaklu i teatrze:

      http://www.teatrkrakow.pl/spektakle/krolewna-sniezka-i-krasnoludki.html

       

    • Najwspanialsi znawcy Narnii w Powiecie Polkowickim!

      Wygraliśmy! Dwuosobowa reprezentacja naszej szkoły zdobyła pierwsze miejsce w Powiatowym Konkursie Czytelniczym „W zaczarowanym świecie Narnii”! Otylia Bilińska z klasy IV oraz Krzysztof Piasecki z klasy VI okazali się najuważniejszymi czytelnikami i znawcami książki „Książę Kaspian”, która jest druga częścią serii „Opowieści z Narnii” C.S.Lewis’a. Rywalizowali z jedenastoma drużynami szkół podstawowych naszego powiatu. Zdobyli aż 45 punktów z 48 możliwych, wykonując prawie bezbłędnie 9 nie najłatwiejszych zadań. W nagrodę otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe. Konkurs odbył się w czwartek, 23 kwietnia 2015r. w Bibliotece Publicznej w Radwanicach. Jego organizatorem był ZSP z Radwanic przy współpracy z PODM w Polkowicach oraz właśnie radwanicką biblioteką, która ugościła uczestników. Jesteśmy dumni z naszych laureatów! Gratulujemy!

              

    • Eliminacje konkursu czytelniczego

      W środę, 15 kwietnia 2015 r., w szkolnej bibliotece zostały przeprowadzone eliminacje do Powiatowego Konkursu Czytelniczego „Magiczny świat Narnii”. Tematem tegorocznej edycji konkursu jest druga część serii „Opowieści z Narnii” – „Książę Kaspian”. Chętni uczniowie napisali test sprawdzający znajomość lektury. W skład dwuosobowej drużyny, która będzie reprezentowała naszą szkołę w etapie powiatowym wchodzą: Otylia Bilińska z klasy IV oraz Krzysztof Piasecki z klasy VI. Krzyś jest fanem książek C.S.Lewis’a, czytał wszystkie już wielokrotnie, Otylia zaś jest laureatką ubiegłorocznego konkursu czytelniczego dotyczącego z powieści Agnieszki Tyszki „Zosia z ulicy Kociej”. Organizatorem czytelniczych zmagań jest ZSP w Radwanicach. Trzymamy kciuki za naszą ekipę!

       

    • Spektakl teatralny „Ekopingwiny”

      Teatr Edukacji Wrocław „In-art” zaprosił uczniów na swój gościnny występ w Miejskim Ośrodku Kultury w Głogowie, który odbył się w czwartek, 26 marca 2015r. W wydarzeniu uczestniczyła czterdziestoosobowa grupa z naszej szkoły. Przedstawienie bazowało na lubianej i znanej dzieciom bajce „Pingwiny z Madagaskaru”. Kanwą teatralnej historii była nadciągająca nad ziemską planetę katastrofa ekologiczna i wspierający ja konsumpcjonizm. Jej początki zapowiadało pojawienie się na Madagaskarze królowej – Wściekłej Piranii oraz ogłoszenie przez nią chęci otwarcia fabryki robotów. Przed zakusami krwiożerczej ryby broniła ludzkich istnień grupa zabawnych pingwinów wspieranych przez lemura oraz młodego tubylca w spódniczce z traw (czyżby scenarzysta czytał „Murzynka Bambo”?), traktujących tę walkę jako kolejną misję. Na szczęście bohaterowie odnieśli zwycięstwo i to nawet dość szybko i łatwo (musieli tylko pokonać magnesowego stwora, ośmiornicę i robota) – inaczej pewnie aktorzy w puchatych pingwinich przebraniach mocno by się zgrzali skacząc, tańcząc i śpiewając zbyt długo. Za swój wysiłek zostali nagrodzeni przez dzieci gromkimi brawami.

      Zdjęcia ukazujące spektakl i jego bohaterów wrocławski teatr zamieścił na swoje stronie internetowej pod adresem : http://www.in-art.wroclaw.pl/galeria/ oraz na swoim profilu facebook: https://www.facebook.com/teatr.edukacji

       

    • WYNIKI X POWIATOWEGO KONKURSU „MISTRZ KLAWIATURY”

      Tegoroczna edycja Powiatowego Konkursu Informatycznego „Mistrz Klawiatury” odbyła się 10 marca 2015 r. w Zespole Szkolno–Przedszkolnym. Współorganizatorami Konkursu były Powiatowy Ośrodek Poradnictwa Psychologiczno – Pedagogicznego i Doradztwa Metodycznego reprezentowany przez p. Bożenę Dudziak – doradcę metodycznego oraz Zespół Szkolno–Przedszkolny w Radwanicach reprezentowany przez p. Annę Jankowską – nauczyciela informatyki.

       

      Miło jest przekazć wiadomość, że nasz uczeń Damian Kłos zadobył II miejsce, natomiast Szymon Kłos - wyróznienie, pozostałe wyniki:

      I miejsce – Jakub Opyrchał SP 1 w Polkowicach
      II miejsce – Damian Kłos z SP w Buczynie
      III miejsce – Roksana Żerebecka z ZSP w Radwanicach.

      wyróznienia Szymon Kłos - SP Buczyna, Piotr Mroczko - SP Chocianów, Kamila Maciejewska - ZSP Radwanice, Michał Bogucki - SP Szklary Dolne

    • REGULAMIN KONKURSU „JESTEM MIŁOŚNIKIEM PRZYRODY” w roku szkolnym 2014/2015 hasło „ Mój organizm”

       I. Organizator konkursu:

      1. Patronat sprawuje Starostwo Powiatowe w Polkowicach.
      2. Urząd Gminy w Radwanicach.
      3. Dyrekcja Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych – Przemkowski Park Krajobrazowy.
      4. Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Buczynie.

       ICele konkursu:

      1. Popularyzacja wiedzy przyrodniczej,
      2. Integracja środowiska uczniowskiego,
      3. Nauka przez zabawę,
      4. Współpraca nauczycieli przyrody powiatu polkowickiego,
      5. Stwarzanie uczniom okazji do sprawdzenia własnego poziomu wiedzy i umiejętności przyrodniczych poza terenem swojej szkoły,
      6. Kształtowanie postaw odpowiedzialności za środowisko i swoje zdrowie,
      7. Wspieranie uzdolnień uczniów.

       

      1. Zasięg konkursu:

       

      1. Międzyszkolny – będzie obejmował uczniów szkół podstawowych powiatu polkowickiego,

       

      1. Uczestnicy:

       

      1. Trzyosobowe zespoły, w skład których wchodzą uczniowie klas IV – VI szkół podstawowych.

       

      1. Termin i miejsce konkursu:

       

      1. 30 kwietnia 2015 r. (czwartek) godzina 9:00 w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Buczynie (sala gimnastyczna).

       

      1. Warunek uczestnictwa:

       Przesłanie pisemnego zgłoszenia ( załącznik nr1.) w terminie do 1 kwietnia 2015 r. na adres szkoły:

      Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej

      Buczyna 17, 59-160 Radwanice lub tel. fax: 076 8311-312

       

      1. Organizator zapewnia:

       

      1. Nagrody dla zwycięzców.
      2. Dyplomy za udział w konkursie.
      3. Poczęstunek dla uczestników konkursu i opiekunów.

       

      1. Przebieg konkursu:

       

      1. Test pisemny.
      2. Krzyżówka z hasłem.
      3. Układanie puzzli.
      4. „Stop! Już wiem!”
      5.  Wiem, że…..

       

      Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwać będzie komisja konkursowa, w skład której wejdą losowo wybrani nauczycieli ze szkół biorących udział w konkursie.Udział szkoły w konkursie jest jednoznaczny z akceptacją regulaminu i wyrażenia organizatorom zgody na przetwarzanie i publikację danych osobowych uczniów na potrzeby związane z konkursem. Pisemne zgody prosimy dostarczyć w dniu konkursu do organizatorów (Zalacznik_nr_1_zgloszenie.doc).Zalacznik_nr_2.doc

      1. Ramowy plan dnia:

       

       Godz.:        9:00                -     otwarcie konkursu,

       9:15 – 9:35     -      rozwiązywanie testu pisemnego,

       9:50 – 10:00   -     przerwa, 

      10:00 – 10:15  -     rozwiązywanie krzyżówki,

      10:15 – 10:30  -     układanie puzzli,

      10:35 – 11:05  -     „Stop!. Już wiem.”

                        11:05 -  11:20  -     Wiem, że………

                        11:20 – 12:00  -      obiad i podsumowanie wyników,

      12:00 – 12:30  -      ogłoszenie wyników konkursu, rozdanie nagród, zakończenie konkursu.

      1. Zakres:

       

      1. Wiadomości z zakresu podstaw programowych przyrody,
      2. Wiadomości wykraczające poza program nauczania ( ciekawostki dotyczące naszego organizmu )

       

      1. Proponowana literatura;

       

      1. Podręczniki przyrody dla szkół podstawowych.
      2. Ciało człowieka. Poznaj jego sekrety i tajemnice- wyd. Damidos
      3. Ludzkie ciało- wyd.SMB

       

       

                                                                                                    Organizator konkurs

       

               Informacji w sprawie konkursu udziela: E. Korzeniowska e-mail ela_57nau@o2.pl

    strona:

    Aktualności

    Kontakt

    • Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Buczynie
      Buczyna 17
      59-160 Radwanice

      adres skrytki ePUAP : /SPBuczyna/domyslna
    • (076)8311-312

    Galeria zdjęć