• CZYSTE ANIOŁY

      Szkolne Koło Towarzystwa Przyjaciół Dzieci przy Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Buczynie, zaangażowało się w akcję „CZYSTE ANIOŁY”. Celem akcji jest pomoc najbardziej potrzebującym dzieciom i wyposażenie ich w  podstawowe, ale niezbędne rzeczy. Akcja objęta jest patronatem Rzecznika Praw Dziecka. W ramach akcji w naszej szkole odbyła się zbiórka środków czystości oraz artykułów higienicznych. Zebraliśmy: mydła, szampony, proszek, szczoteczki, kremy, pasty, płyny do mycia naczyń. Zebrane artykuły zostały przekazane do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Radwanicach.

      Popieramy akcję z całego serca. Dziękujemy wszystkim za pomoc.

    • LEKCJA OTWARTA ZERÓWKA

      Dzieci z zerówki zaprosiły do szkoły swoich rodziców na zajęcia otwarte pt. "Zielona żabka", które odbyły się 11.04.2014r. Podczas tych zajęć rodzice obserwowali pracę i aktywność swoich dzieci.

      Zerówkowicze spisali się na medal, gdyż dali z siebie wszystko. Po części dydaktycznej każde dziecko zaprosiło swojego rodzica do wykonania dekoracji wiosennej, przy czym wszyscy uczestnicy zajęć wykazali się swoją twórczością i zmysłem artystycznym.

      Dziękuję wszystkim za zaangażowanie, poświęcony czas i energię twórczą.

    • SPRAWOZDANIE  Z  IX  POWIATOWEGO KONKURSU PRZYRODNICZEGO

      SZKÓŁ PODSTAWOWYCH POWIATU POLKOWICKIEGO

      organizowanym przy wsparciu finansowym Starosty Powiatu Polkowickiego

       

                         Dnia 24 kwietnia 2014 roku w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Buczynie odbył się IX Powiatowy Konkurs Przyrodniczy. Konkurs jest imprezą cykliczną, odbywa się w kwietniu i jest jednocześnie formą obchodów  Dnia Ziemi. Dyrektor Szkoły, Pani Danuta Sztuczka, o godzinie 9.00 serdecznie powitała zaproszonych gości, trzyosobowe drużyny i ich opiekunów.

      Tegoroczna edycja konkursu przebiegała pod hasłem „ Mieszkańcy polskich lasów” i wzięło w niej udział 30 uczniów z 10 szkół podstawowych Powiatu Polkowickiego:

      SP Grębocice

      SP Gaworzyce

      SP nr 3 Polkowice

      ZSP Przemków

      SP nr 2 Przemków

      ZSP Radwanice

      SP Trzebnice

      SP Wysoka

      SP Parchów

      SP Buczyna

      Swoją obecnością zaszczycili nas następujący goście:

      Pan Lucjan Zawadzki- przyrodnik zaprzyjaźniony z naszą szkołą

      Pan Ryszard Niemasz - Przewodniczący Rady Gminy Radwanice

       

              Konkurs składał się z następujących konkurencji: rozwiązywanie krzyżówki z hasłem, układanie puzzli,  konkurs „Stop! Już wiem”,    „ Nie należy do…”  

       Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała komisja pod przewodnictwem pana Lucjana Zawadzkiego. W skład komisji weszli również  nauczyciele przyrody ze szkół uczestniczących w konkursie.

             Uczestnicy konkursu wykazali się dużą wiedzą na temat leśnych zwierząt w Polsce. Pierwsze miejsce w konkursie zajęła drużyna ze  Szkoły Podstawowej w Grębocicach przed drużynami ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Przemkowie i Szkoły Podstawowej nr 3 w Polkowicach.  Dzięki wsparciu finansowemu Starosty Powiatu Polkowickiego każdy uczestnik konkursu otrzymał nośnik pamięci .

      Trzy zwycięskie  zespoły otrzymały puchary i grę edukacyjną „ Podróż po Polsce” a Przemkowski PK , zwycięskiej drużynie ufundował wycieczkę rowerową po Stawach Przemkowskich. Po wręczeniu nagród uczniowie i ich opiekunowie  wybrali temat konkursu na następny rok, który będzie brzmiał – Nasz organizm. Organizatorzy konkursu podziękowali przybyłym gościom i zaprosili do udziału w X  Konkursie Przyrodniczym.

    • „Z PODWÓRKA NA STADION”

      Dwudziestego marca w Polkowicach odbyły się powiatowe rozgrywki turnieju piłki nożnej „Z PODWÓRKA NA STADION”. Nasza Szkoła wystawiła dwie drużyny w kategorii U-10 i U-12. Zdobyliśmy za mało punktów, aby przejść do dalszego etapu, ale była to dla nas fajna przygoda i dobra lekcja.  Pomysłodawcą oraz inicjatorem Turnieju jest PZPN, a sponsorem głównym  od ośmiu lat firma Tymbark. 

      ówne cele Turnieju to popularyzacja aktywnego stylu życia wśród uczniów szkół podstawowych, wyłanianie piłkarskich talentów oraz spełnianie dziecięcych marzeń.

       

       

       

       

       

       

    • Pierwsze miejsce w V powiatowy konkurs czytelniczy „Uśmiech na co dzień od…”

      V powiatowy konkurs czytelniczy „Uśmiech na co dzień od…” przeszedł do historii.  Tradycyjnie już, z tej okazji, w polkowickiej Bibliotece gości pisarz, autor konkursowych opowiadań.  W tym roku była to pani Anna Onichimowska. W finale konkursu udział wzięło 9 dwuosobowych drużyn, reprezentantów szkół podstawowych  z terenu powiatu polkowickiego. Przyjechali uczniowie z Buczyny, Chocianowa, Gaworzyc, Jędrzychowa, Polkowic, Przemkowa, ze Szklar Dolnych i z Trzebnic.

      Zestaw zadań o zróżnicowanym stopniu trudności (krzyżówka, rozsypanka z cytatami, wykreślanka itp.) został opracowany na podstawie opowiadań Anny Onichimowskiej „Najwyższa góra świata”. Po zaciętej rywalizacji wyłoniliśmy laureatów nagrody głównej. Zwyciężczyniami zostały uczennice Szkoły Podstawowej w Buczynie: Amelia Jeżewska i Wiktoria Wołosiuk.

      Po konkursie finaliści uczestniczyli  wspólnie z uczniami ze Szkoły Podstawowej nr 2  w spotkaniu autorskim z Anna Onichimowską. W trakcie spotkania nastąpiło uroczyste wręczenie głównej nagrody laureatkom i audiobooków wszystkim uczestnikom konkursu. Fundatorem nagrody głównej (odtwarzacza MP3) i audiobooków jest Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Polkowicach.  Dodatkową nagrodą dla uczestników konkursu była dedykacja od samej autorki.

       

             

       

         

    • Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Buczynie zaprasza uczniów szkół podstawowych Powiatu Polkowickiego do udziału w IX Powiatowym Konkursie Przyrodniczym organizowanym pod patronatem Starosty Polkowickiego, który odbędzie się 24 kwietnia 2014 r. (czwartek) o godzinie 9:00

      W zakładce konkursy

      1. Regulamin Konkursu

      2. Scenariusz Konkursu

      3. Karta zgłoszenia

    • Teatralne Show w Nowej Soli

      Ostatni dzień stycznia upłynął dla uczniów naszej szkoły pod znakiem teatru i militariów. Dwie grupy wiekowe (klasy II i III oraz V i VI) wyruszyły do Nowej Soli, by wziąć udział w interaktywnych warsztatach teatralnych i tradycyjnych lekcjach muzealnych. W Muzeum Miejskim mogli posłuchać wykładu o historii broni i życiu rycerzy, a także podziwiać eksponaty obrazujące te opowieści.

      Zajęcia teatralne obejmowały zagadnienia: „Magia obrazu – siła przekazu” oraz „Talent Show – tajniki realizacji filmowej”. Młodsza grupa, dzięki prezentacji z elementami interaktywnych warsztatów, wkroczyła w magiczny świat kreskowych i kukiełkowych bohaterów. Przedstawiono czarodziejskie metody ich ożywiania, czyli kulisy animacji. Zaprezentowano historię rysunku (ideogramy, piktogramy, komiks, pismo), powstał też przy udziale publiczności scenariusz filmowy (tytuł, pomysł, akcja, zakończenie). Na scenie zobaczyć było można sprzęt i poznać elementarny skład ekipy filmowej, a na ekranie ujrzeć sposoby i techniki animowania postaci. Najbardziej odważni ochotnicy z widowni mogli spróbować podłożyć pod rysunkowych bohaterów efekty dźwiękowe, czyli stworzyć dubbing.

      Grupa starsza miała natomiast okazję poznać wiele tajemnic telewizyjnej kuchni oraz kilka sekretów realizacji filmowych, a także kulisy wielkiego Show biznesu – od tworzenia scenariusza, poprzez scenografię i rekwizyty, aż po casting na aktora/bohatera. W trakcie prezentacji wszystko było ukazane na wielkim ekranie w postaci przykładów filmowych, na scenie zaś zostało to przećwiczone w formie zajęć warsztatowych z grupką ochotników. Gwoździem programu było realizowanie na żywo teledysku do piosenki "When I'm dancing" Agnieszki "Agnes" Bisikirskiej w aranżacji Marco, z udziałem publiczności i opiekunów.

    • ZMIANA ADRESU POCZTY ELEKTRONICZNEJ

      Informujemy, że nastąpiła zmiana adresu poczty elektronicznej. Aktualny e-mail Szkoły Podstawowej w Buczynie

      spbuczyna@interia.pl

      Przepraszamy za utrudnienia.

    • SPRAWOZDANIE Z VI POWIATOWEGO KONKURSU ORTOGRAFICZNEGO

       

      Sprawozdanie z przeprowadzenia VI Powiatowego Konkursu Ortograficznego

       

      Szkoła Podstawowa w Buczynie już po raz szósty zorganizowała konkurs ortograficzny,

      w którym zmierzyć się ze sobą mogły reprezentacje wszystkich szkół powiatu polkowickiego. W konkursie wzięło trzydziestu dziewięciu uczniów z dwunastu szkół powiatu.

      Pierwszym etapem zmagań była część indywidualna – test, który miał wyłonić Mistrza Ortografii, a także stworzyć bazę punktów, z jakimi każda reprezentacja rozpoczynała kolejny etap konkursu. Mistrzem Ortografii (a raczej Mistrzynią) została Emila Lenczuk ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Polkowicach.

      W przerwie, niezbędnej do regeneracji sił i do podsumowania przez komisję wyników testu, uczniowie SP Buczyna zaprezentowali przybyłym swoje dokonania multimedialne: teledysk „Bułka” oraz filmik „Wartości Janusza Korczaka”. Był to też czas na słodki poczęstunek, którego sponsorowała Rada Rodziców.

      Etap drużynowy składał się z pięciu konkurencji. Rozpoczął się z hukiem, jaki wytworzyły pękające „Balony z literkami”. Następna była zabawa klockami – budowanie wieży według wzoru, który wskazały zagadki ortograficzne. Po tej konstruktywnej czynności uczestnicy konkursu musieli wybrać się do „Sklepu słówek”, tam, zapisując prawidłowo trudne wyrazy, mogli zdobyć pieniądze, z którymi wybrali się do tajemniczego sprzedawcy. Kupiwszy od niego tyle przysłów, na ile starczyło im gotówki, uzupełniali w nich luki, co pozwalało na otrzymanie punktów w tej konkurencji. „Biblioteka czarnoksiężnika Księgoluba” była zadaniem, gdzie o punktach decydował czas (i wiedza uczniów). Musieli odczytać z zamazanych okładek tytuły książek, a następnie czytelnie je zapisać. Na każdy przykład mieli tylko 15 sekund. Ostatnią konkurencją była gra „Gwiazdy decydują”. Tu drużyny musiały podjąć decyzję, czy dany wyraz kończy się cząstkę -i, -ii czy -ji, a sygnalizowały to podnosząc gwiazdkę w odpowiednim kolorze.

      Po męczących zmaganiach ortograficznych nadszedł czas na odpoczynek i ciepły posiłek, którym tradycyjnie były pierogi. Był to też okres oczekiwania na ogłoszenie wyników i nagrodzenie zwycięzców. Laureatami konkursu zostali uczniowie polkowickich szkół: pierwsze miejsce zdobyła reprezentacja Szkoły Podstawowej nr 3: Aleksandra Pieńko, Emilia Lenczuk i Piotr Sornat; drugie – drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 1: Dawid Kuziemka, Magdalena Lasak i Zuzanna metejewska; a trzecie Szkoła Podstawowa nr 2: Iga Denki, Magdalena Konecka i Weronika Twardowska. Uczniowie naszej szkoły, Paulina Rymarowicz, Emilia Gliniak i Damian Kłos, zajęli wysokie – czwarte miejsce ex aeqou z zespołem z Radwanic.

      Nagrody i dyplomy wręczyli: dyrektor szkoły, pani Danuta Sztuczka, i wicestarosta powiatu, pan Kamil Ciupak. Do zwycięzców trafił puchar przechodni Starosty Polkowickiego. Dla trzech najlepszych drużyn przeznaczone też były gry Scrabble. Natomiast każdy uczestnik konkursu otrzymał ośmiogigowy pendrive. Sponsorem nagród było Starostwo Polkowickie, a patronem Starosta, pan Marek Tramś.

      Kolejną okazją do zmagań z trudną, lecz wdzięczną polską ortografią, stanie się VII Powiatowy Konkurs Ortograficzny, na który Szkołą Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Buczynie zaprasza już za dwa lata.

    • WYCIECZKA DO KOPALNI

      Z okazji barbórkowego święta chcemy złożyć wszystkim Górnikom, Pracownikom kopalni i ich rodzinom życzenia wszelkiej pomyślności i wytrwałości w ciężkiej i niebezpiecznej pracy, Niech święta Barbara nieustannie otacza Was i wasze rodziny ochronnymi ramionami zapewniając poczucie bezpieczeństwa, komfortu życiowego i pewności dnia jutrzejszego.

      Szczęść Boże!

       

       

      Z okazji górniczego święta uczniowie SP Buczyna otrzymali niezwykłe zaproszenie – na wycieczkę do kopalni.

      Gdy przejeżdżacie krajową trójką (łączącą Głogów, Polkowice i dalej Lubin), przyglądacie się pewnie ciekawie wznoszącemu się hen w górę budynkowi kopalni Polkowice-Sieroszowice. Ten żółty kolos, nocą podświetlany na kolorowo, to szyb SW-1, noszący imię Jana Wyżykowskiego, odkrywcy złóż miedzi na Dolnym Śląsku.

      Właśnie tam wyruszyli w czwartek, 13 listopada 2013 roku, uczniowie naszej szkoły. Zaproszenie zawdzięczają kierownictwu kopalni i pani Wandzie Wdowiak, prezesowi Towarzystwa Przyjaciół im. Jana Wyżykowskiego z Sieroszowic. Zwiedzanie rozpoczęło się pod obeliskiem poświęconym wielkiemu geologowi, gdzie grupę przywitał sztygar szybowy, pan Zygmunt Roman. Nasz przewodnik miał na głowie hełm koloru białego, co jest potwierdzeniem przynależności do kadru nadzoru.

       

      Drugim punktem trasy były pomieszczenia łaźni i szatni górników. W szatniach tych zastosowano sprytne rozwiązanie – ubrania ponad ośmiuset pracowników zawieszane są na hakach pod wysokim sufitem, ściągane za pomocą linki i zabezpieczone kłódkami. Ciekawe, czy ten pomysł sprawdziłby się w szkolnej szatni? Zabawa sznurkami z pewnością spodobałby się uczniom....

      Ważnym miejscem, do którego zaproszono naszą wycieczkę, była stacja ratownictwa górniczego. Czekała tam projekcja filmów o specyfice pracy w kopalni i jednostce ratownictwa, prezentacja aparatów ucieczkowych i ratowniczych, a także słodki poczęstunek i pamiątki.

      Dalsze zwiedzanie obejmowało przejście pod szyb klatkowy i obejrzenie momentu zjazdu górników piętrową klatką do podziemnych korytarzy, przyglądanie się rozładunkowi skipów pełnych wydobytej soli (wysypywanej z ogromną prędkością), przerwę na gorące mleko, spożywane w towarzystwie kończących zmianę górników oraz zwiedzanie sali ekspozycyjnej.

      Ponad trzygodzinna wycieczka z pewnością przybliżyła uczniom codzienną pracę górników . Mogli bezpośrednio sprawdzić i przyglądnąć się temu, o czym zwykle tylko słyszą, poczuć ten dreszcz emocji, który wyróżnia miejsce zwane kopalnia od innych, mniej niebezpiecznych miejsc pracy.

    • Piłka w grze, pierwszy gwizdek i przecięcie wstęgi.

         „Marzenia się spełniają” – słowa, które z wielkim przekonaniem wygłosił dziś Damian Kłos, chluba naszej szkoły, świetnie rokujący aktor i deklamator, wspaniale  oddają radość i wzruszenie, które ogarnęło nas w  chwili uroczystego otwarcia boiska wielofunkcyjnego, powstałego przy naszej szkole.

         Tak, to nie sen -  piękne, nowoczesne boisko będzie służyć naszym uczniom i całej społeczności lokalnej już od dzisiejszego popołudnia. Dzień 13 listopada 2013 roku zapamiętamy na długo! Troszkę nas z rana niepokoił przelotnym deszczem, chłodem i szarymi chmurami. Jednakże waleczny duch w nas drzemiący, nadzieja w naszych sercach i wiara, żeśmy zasłużyli na odrobinę ciepła, dopomogły. Gdy tylko przebrzmiały pierwsze słowa powitania, niebo stało się błękitne, a na jego firmamencie ukazało się słońce, niczym najlepsza dekoracja dla tego unikalnego momentu. Jako rzekł ksiądz: „gwarantuję dobrą aurę”. Stąd widać, że wikary ma „wtyki” tam, na górze…

         Uroczystego otwarcia wspaniałego obiektu sportowego dokonali wspólnie zaproszeni goście (jednocześnie autorzy i opiekunowie przedsięwzięcia): pani Sabina Zawis - wójt Gminy Radwanice, pani Danuta Sztuczka - dyrektor Szkoły Podstawowej w Buczynie, pan  Włodzimierz Chlebosz - Członek Zarządu Województwa Dolnosląskiego, pan Marek Tramś - Starosta Powiatu Polkowickiego, pan Kamil Ciupak -  wicestarosta Powiatu Polkowickiego,  pan Ryszard Niemasz -  przewodniczący Rady Gminy Radwanice oraz reprezentant uczniów i młody talent piłkarski – Kacper Kasprzak.Wśród zaproszonych gości nie zabrakło innych zaprzyjaźnionych nam osób – pani Bogumiły Niemasz - dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Radwanicach, pana Andrzeja Wieczorka - dyrektora Gimnazjum Samorządowego w Radwanicach, pana Pawła Piwko - radnego Gminy Radwanice, pani Marii Bardon - wieloletniej dyrektor Szkoły Podstawowej w Buczynie, dopisali rodzice , a nawet dziadkowie.

       

       

       

      Poświęcenia boiska dokonał ksiądz wikary, Mariusz Żurawicz wspólnie z Proboszczem Parafii Prawosławnej Św. Dymitra w Buczynie Jerzy Omelianiukiem, a wspomagał ich w tym nasz szkolny chórek, śpiewający skoczną modlitwę do Anioła Stróża. Choć wiatr próbował im odebrać siłę głosu, dzielnie  trwali do ostatniego taktu.

         Jeszcze większym hartem ducha i energią wykazał się Damian Kłos, który zaprezentował humorystyczny, optymistyczny tekst autorstwa pani Marty Kasprzak – „Sen o Euro”. Była w nim mowa nawet o jeszcze większych sukcesach: „Już za cztery lata, już za cztery lata, Polska będzie mistrzem świata!”. Tak sobie myślę, że jeśli nie za cztery, to pewnie za czternaście lat może się to ziści, gdy nasze szkolne talenty piłkarskie znajdą się już w kadrze narodowej. W co nie wątpimy, a zapewne i zgromadzeni goście uwierzyli w tę wizję – mogli bowiem przyglądać się popisom naszych młodszych (występujących we wspaniałych błękitno-białych strojach Nivea), starszych (patriotycznie ubranych na biało-czerwono) oraz najstarszych (czarno-białe pasiaki Zadziora Buczyny) piłkarzy. Dumny z nich z pewnością byli trenerzy – pani Barbara Marciniak i Jakub Nonas, absolwent SP Buczyna. Do celnego strzelania i pełnej zaangażowania obrony bramki zagrzewały cheerleaderki – roztańczona grupa sprytnie wymachująca białymi i żółtymi pomponami (pieczę nad ich występem trzymały dwie Danuty – pani dyrektor i pani Malinowska).

         Świetnie też prezentowali się uczniowie klasy pierwszej, witający gości w przecudnych strojach ludowych, o które zadbała pani Elżbieta Samołyk.

      Ofiarowali oni również zgromadzonym prominentom (w ramach pamiątki i podziękowania) uszyte specjalnie na tę okazję szaliki sportowe – z logo naszej szkoły i emblematami szkółki Nivea oraz wizerunkiem boiska. Trafiony prezent – pomysł pani Danuty Malinowskiej.

       

         Mam nadzieję, że dzięki temu gestowi możemy już zawsze liczyć na doping w jakichkolwiek naszych działaniach, bo chyba nietrudno jest się nauczyć profesjonalnego wymachiwania szalem niczym wytrawny kibic… A my już wiemy, że marzenia się spełniają i dzięki nim możemy osiągnąć więcej!

       

       

    • VI Powiatowym Konkursie Ortograficznym

      Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Buczynie zaprasza uczniów szkół podstawowych Powiatu Polkowickiego do udziału w VI Powiatowym Konkursie Ortograficznym organizowanym pod patronatem Starosty Polkowickiego, który odbędzie się 28.11.2013r.

      W zakładce konkursy

      1. Regulamin VI Konkursu Ortograficznego

      2. Scenariusz VI Konkursu Ortograficznego

      3. Karta zgłoszenia Karta_zgloszenia_uczestnikow.doc

    • Wizyta Księdza Biskupa

      Wizyta Księdza Biskupa

      11 czerwca był dla naszej szkoły dniem szczególnym. Gościliśmy w naszych progach Jego Ekscelencję Księdza Biskupa dr Stefana Regmunta. Szanownego gościa przywitała pani dyrektor, Danuta Sztuczka, a następnie słowami

      wiersza reprezentacja uczniów: Zuzia Niemiec, Olaf Maksymczak, Jakub Staszak i Paulina Cichoń. Formą uczczenia tej podniosłej chwili było przedstawienie teatralne o tematyce religijnej, przygotowane przez klasę trzecią pod opieką pani Eli Samołyk. Barwna i ilustrowana radosną muzyką inscenizacja biblijnej historii o stworzeniu świata bardzo spodobała się Księdzu Biskupowi i reszcie widzów, którzy wspólnie i z przejęciem śledzili grę aktorów oraz popisy wokalne solistów i towarzyszącego im chórku.

       

      Jego Ekscelencja, przemawiając do uczniów, stale nawiązywał do przekazu, jaki niosła ze sobą opowiedziana historia, a szczególnie jej zakończenie, wyrażone słowami „Jestem ukochanym dzieckiem Boga”. Ksiądz Biskup kierował swe słowa kolejno do poszczególnych osób biorących udział w spektaklu – była to z pewnością forma wyróżnienia i docenienia ich wysiłku. Podkreślił też, jak ważne jest świętowanie siódmego dnia tygodnia – który przeznaczony został na modlitwę i odpoczynek, a przede wszystkim podziwianie cudu stworzenia: piękna świata i wyjątkowości człowieka.

      Po wspólnej modlitwie nasz gość spotkał się jeszcze z pracownikami szkoły, którzy mieli okazję usłyszeć słowa otuchy i zrozumienia dla swej misji, jaką jest praca w dziećmi w placówce edukacyjnej. Wyraźnie atmosfera, panująca w naszej szkole, bardzo spodobała się Księdzu Biskupowi, gdyż nie spieszył się w dalszą drogę, mimo że miał w planach wizyty w kolejnych szkołach. Może sprawiły to pyszne ciasta pani Basi Dąbrowskiej?

      Informacje o naszym szanownym gościu:

      Dr Stefan Regmunt – biskup diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, krajowy duszpasterz osób niepełnosprawnych, doktor psychologii. Urodzony w 1951 roku w Krasnymstawie. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1976 roku, zaś święcenia biskupie w 1995 z rąk papieża Jana Pawła II. Natomiast papież Benedykt XVI mianował księdza biskupem diecezjalnym w 2007 roku.

      Jako zawołanie biskupie przyjął słowa: „Servire in caritate”, co oznacza: Służyć w miłości.

       

      Informacje o spektaklu teatralnym „Z prochu i żebra”:

      Obsada:

      Narrator – Małgorzata Bąkowska

      Bóg – Mikołaj Sychowicz

      Adam – Szymon Kłos

      Ewa – Amelia Jeżewska

      Ciemność i Światłość – Damian i Kamil Olejniczak

      Niebo i Woda – Ola Bakalarz i Maja Rakuś

      Ziemia – Roksana Stadnik

      Słońce i Księżyc – Ala Łysiak i Michał Styczyński

      Wąż – Ola Guratowska

      Niedźwiedź – Klaudia Żyłka

      Kózki: Kasjan Przybyłek i Iza Jeżewska

      Sowa – Zuzia Jeżewska

      Zajączek – Amelka Piwko

      Bocian – Rafał Ujazdowski

      Kotek - Maja Ławniczek

      Solistki:

      Paulina Cichoń

      Weronika Kostek

      Chórek:

      Emila Gliniak

      Wiktoria Wołosiuk

      Jakub Styczyński

      Hubert Polewski

      Patryk Biniecki

      Reżyseria:

      Pani Elżbieta Samołyk

      Wsparcie reżysera:

      Pani Agata Juda

      Pani Monika Hałubek

      Oprawa muzyczna:

      Ksiądz Mariusz Żurawicz

    • Indiański Dzień Dziecka

      Indiański Dzień Dziecka

      Indiański Dzień Dziecka

      Niespodziewanie słoneczny dzień  zawitał do Buczyny w środę, 29 maja, i opromienił szkolne boisko, które tego popołudnia zamieniło się w wioskę indiańską. Swoje wigwamy rozbiły liczne plemiona:

      Przedszkole:  Czejenowie – z wodzem Jedno Pióro (kolor pióropuszy – żółty)

      Zerówka: Apahowie – z wodzem Sokole Oko (kolor – zielony)

      Klasa I :  Metysowie - Szybka Strzała(kolor – czarny)

      Klasa II: Apacze – Zwinny Łosoś (kolor fioletowy)

      Klasa III: Szoszeni – Sprytna Jaszczurka (kolor – niebieski)

      Klasa IV: Irokezi – Mądry Orzeł (kolor – srebrno-brązowy)

      Klasa V: Komancze – Szybki Koń (kolor – różowo –pomarańczowy)

      Klasa VI:  Siuksowie – Dzielny Niedźwiedź (kolor – czerwony)

      Każda drużyna przygotowała wspaniały totem oznaczający jej terytorium.

      Pieczę nad Indianami roztoczyła Plemienna Szamanka, czyli pani Dyrektor. Przywodził zebranym wspaniałopióry Wódz Barbarossa, który najpierw dokonał pasowania zgromadzonej rzeszy uczniów na prawdziwych Indian, a później przy ich pomocy odczarował złe moce gromadzące się na niebie, czyli deszczowe chmury – tajemniczymi zklęciami: „szu” „sza”  „cziiii” czy jakoś tak….

          Na tyle udane były te czary, ze pogoda pozwoliła  naszym Indianom wypróbować swych sił w kilku konkurencjach: strzelaniu z łuku, przenoszeniu wody w chochelkach na czas, w żmudnym oddzielaniu ryżu i fasoli, toczeniu opon po slalomie, przejściu próby odwagi (wypić należało tajemniczą miksturę o smaku najkwaśniejszej z cytryn i zapolować na drapieżne żyjątka ukryte w sianie i mące), nauce indiańskiego tańca  oraz rzucaniu marchewką do celu.

         Jak to w naturze bywa – deszcz jednak musiał nadejść. Na szczęście zdążyliśmy się posilić dzikim jadłem (kiełbaski z grilla) i dobiec na salę gimnastyczną, gdzie  we mgle i jedynie przy świetle laserów już zaczynała się dyskoteka.

         Świetna zabawa nie odbyłaby się bez udziału i pomocy Bladych Twarzy: państwa Kubickich, którzy poprowadzili całą imprezę; Rady Rodziców w roli sponsorów oraz licznie przybyłych i aktywnie  działających rodziców.

    • 24.05.2013

      Dnia 27 maja 2013 roku obył się w szkole kiermasz. Pod opieką Pani Anny Wawżeńczyk zbieraliśmy pieniądze na 

      akcję'Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia'. Podczas kiermaszu można było kupić placki, upieczone przez rodziców i uczniów klasy VI: Andrzeja Lecha, Mai Bakalarz, Jakuba Staszaka, Natalii Wołosiuk. Ponadto można było kupić maskotki, samochodziki, piórniki, gumki do włosów, notesiki, figurki, gry komputerowe, biżuterię ręcznie zrobioną - wszystko ofiarowane przez wspaniałych uczniów naszej szkoły.

      Serdecznie dziękuję za bezinteresowność zaangażowanym uczniom klasy VI, IV, V i I oraz Pani Basi Marciniak.

       

    • 14 marca uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marii Konopniciej w Buczynie napiszą test trzecioklasisty - Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty z OPERONEM. Sprawdzian trzecioklasisty to pierwszy egzamin przygotowany na tym etapie edukacji. Badanie umiejętności trzecioklasistów ma dostarczyć informacje na temat poziomu wiadomości i umiejętności, które uczniowie zdobyli w czasie trzech lat nauki. Ogólnopolski Sprawdzian Kompetencji Trzecioklasisty składa się z dwóch testów. Jeden dotyczy języka polskiego, a drugi matematyki. Czas na wypełnienie każdego z testów to 45 minut. Pomiędzy sprawdzianami przewidziane jest 15 minut przerwy. Trzymamy kciuki za naszych uczniów i życzymy powodzenia!

    • Konkurs „Miedzią malowane, piórem pisane – Jan Wyżykowski oczami dzieci widziany”

      Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Buczynie

      serdecznie zaprasza uczniów wszystkich typów szkół

      Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego

      do udziału w konkursie literackim i plastycznym

      „Miedzią malowane, piórem pisane – Jan Wyżykowski  oczami dzieci widziany”

      organizowanym we współpracy

      z Towarzystwem Przyjaciół im. Jana Wyżykowskiego

      oraz

      Fundacją Polska Miedź S.A.

      z okazji 95. urodzin odkrywcy złóż miedzi na Dolnym Śląsku

      regulamin konkursu

    • Dolnośląska e-szkoła

      Nasza szkoła bierze udział w projekcie "Dolnośląska e-szkoła". Projekt „Dolnośląska e-szkoła” jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego  w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013. 

      e-szkoła

       Celem programu jest przejście wybranych szkół z terenu województwa dolnośląskiego na wyższy etap rozwoju technologii informacyjnej w edukacji, poprzez wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań technicznych, odpowiednie przygotowanie nauczycieli, oraz utworzenie elektronicznych platform uczenia się. Dzięki udziałowi w Projekcie, nasza szkoła  zrobiła wielki krok ku nowoczesnym technologiom.

      W ramach Projektu szkoła została wyposażona w nowoczesny sprzęt:
      •    pracownia interaktywna mini:
      -1 tablica interaktywna,
      -1 projektor krótkiej projekcji,
      -1 podstawę jezdną do tablicy interaktywnej,
      -1 system szybkiej odpowiedzi,
      -1 komputer przenośny;
      •    pracownia komputerowa:
      - 8 komputerów przenośnych,
      -1 szafa mobilna do przechowywania komputerów przenośnych,
      - urządzenie sieci bezprzewodowej;
      •    5 komputerów przenośnych dla nauczycieli,
      •    urządzenia peryferyjne służące do wprowadzania danych na platformę (m.in. dziennik elektroniczny).
      Kolejnym etapem będzie  systematyczne wdrażanie do pracy otrzymanego sprzętu i stosowanie technik informatycznych w edukacji uczniów naszej szkoły.

    • Warsztaty wielkanocne

      Święta Wielkanocne to najbardziej radosny okres w ciągu roku. Budzi się życie, nadchodzi wiosna, robi się ciepło, rozkwitają pierwsze kwiaty i budzi się zieleń.
      Wszystkich uczniów, którzy chcą poczuć pierwsze powiewy cieplejszego powietrza, stworzyć swoje oryginalne pisanki, zrobić kwieciste ozdoby zapraszamy na warsztaty wielkanocne, które odbędą się w Szkole Podstawowej w Buczynie 16 marca br,. (piątek) od godziny 10.30 do 12.30. Zapisy prowadzi p. Sylwia Skoczek-Waliszewska.

      Uczniowie, którzy chcą wziąć udział w warsztatach powinni przynieść ze sobą materiały do wykonania ozdób. Zapraszamy

    • Plac zabaw

      Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Buczynie doczekała się placu zabaw z prawdziwego zdarzenia. Kolorowe urządzenia przyciągają dzieci i, mimo że na dworze zimno i wietrznie, wciąż słychać tam radosne odgłosy świadczące o dobrej zabawie. Plac powstał z myślą o uczniach szkoły, jak i pozostałych (młodszych i starszych) mieszkańcach Buczyny. Całkowity koszt placu zabaw to 70 tysięcy złotych. Wyposażenie placu zabaw to koszt  60 tysięcy złotych.

      Urządzenia zostały zamontowane przez firmę Inter Flora z  Wrocławia. Zrealizowanie projektu „Ruch to radość” nie byłoby możliwe, gdyby nie dofinansowanie w kwocie 10 tysięcy z Fundacji KGHM Polska Miedź, a także zaangażowaniu rodziców. Ich wkład był bardzo ważny - rozplantowali piach, wyrównali teren, wykonali humusowanie i utwardzenie. Żwirownia Ostaszów umożliwiła szkole zakup 150 ton piasku z 50% rabatem. Do wykonania pozostało jeszcze ogrodzenie i chodnik (kostkę brukową przekazała firma BRUK z Jaczowa) – tu szkoła nadal liczy na wsparcie rodziców swoich uczniów.

    strona:

    Aktualności

    Kontakt

    • Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Buczynie
      Buczyna 17
      59-160 Radwanice

      adres skrytki ePUAP : /SPBuczyna/domyslna
    • (076)8311-312

    Galeria zdjęć