Sprawozdanie z V Powiatowego Konkursu Ortograficznego

SPRAWOZDANIE

Z PRZEPROWADZENIA

V POWIATOWEGO KONKURSU ORTOGRAFICZNEGO

26.11.2011r. w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Buczynie odbył się V Powiatowy Konkurs Ortograficzny. Konkurs organizowany jest

co dwa lata.  Przeznaczony jest dla uczniów klas IV-VI szkół podstawowych.

W piątej edycji konkursu wzięło udział 13 szkół powiatu polkowickiego. Każdą szkołę reprezentowała trzyosobowa drużyna uczniów  pod opieką polonisty.

Konkurs został objęty, jak co roku, patronatem Starosty Powiatu Polkowickiego, pana Marka Tramś, który był też fundatorem nagród. Patronem merytorycznym konkursu był Powiatowy Ośrodek Poradnictwa Psychologiczno-Pedagogicznego i Doradztwa Metodycznego w Polkowicach. Nagrodę dla Mistrza Ortografii ufundował Przewodniczący Radny Gminy Radwanice, pan Ryszard Niemasz.

Dyrektor szkoły, pani Danuta Sztuczka, o godzinie 9:00 rano oficjalnie rozpoczęła konkurs witając licznie przybyłych gości. Następnie pani Sabina Zawis, wójt Gminy Radwanice, życzyła wszystkim uczestnikom konkursu sukcesów i dobrej zabawy.

Konkurs składał się z dwóch etapów: indywidualnego i drużynowego.

W pierwszym etapie każdy z 39 uczniów napisał test sprawdzający znajomość ortografii. Testy oceniała komisja -  trzy zespoły nauczycieli z zaproszonych szkół. Wyniki pozwoliły wyłonić Mistrza Ortografii roku 2011. Ponadto średnia matematyczna wyliczona z sumy punktów zdobytych przez każdego z trzech uczniów danej szkoły została wliczona do punktacji w rozgrywkach drużynowych. Po zakończonym teście uczniowie zaproszeni zostali na słodki poczęstunek do świetlicy szkolnej i po tej chwili relaksu przeszli na salę gimnastyczną, gdzie odbyła się dalsza część konkursu.

Przed rozpoczęciem zmagań grupowych uczniowie SP Buczyna zaprezentowali krótki program artystyczny - recytację wierszy związanych tematycznie z konkursem. Pozwoliło to  przejść do rozgrywek w dobrej atmosferze.

Etap drużynowy składał się z pięciu ciekawych i różnorodnych konkurencji:

1. „Prawda – fałsz” (konkurencja dotyczyła znajomości zasad pisowni wyrazów wielką literą, zadania wyświetlane były w formie prezentacji multimedialnej).
    2. „Pewna historia z –i, -ii oraz – ji w tle” – konkurencja sprawdzała zasady pisowni tych końcówek w wyrazach (jako pomoc dydaktyczna posłużył tu krótki film, w którym było mnóstwo takich wyrazów).
    3. „Bieg przez trudności ortograficzne” do tekstu „Urodziny w ogrodzie”
      ( w tej konkurencji oprócz znajomości zasad pisowni wyrazów z „ó”, „u”, „ż”, „rz”, „h” i „ch”, liczył się refleks i sprawność fizyczna – uczniowie, by wykonać zadanie, musieli okrążać swoje ławki w odpowiednim momencie, zgodnie z odczytywanym tekstem, a nad prawidłowym wykonaniem zadania czuwali wszyscy zaproszeni nauczyciele).
    4. „Pranie trudnych słówek” – konkurencja dotyczyła znajomości łącznej i rozłącznej pisowni wyrazów z przeczeniem „nie” (uczniowie wieszali kolorowe ubranka na sznurkach w ilości zgodnej z ilością słów z usłyszanych zdań).
    5. „Bal z wyjątkami” – zadaniem drużyn było zapisanie wszystkich wyjątków (słów będących wyjątkami od zasad ortograficznych) z tekstu „Bal z wyjątkami” czytanego głośno przez prowadzącego.

Po zakończeniu etapu drużynowego goście zostali poczęstowani ciepłym posiłkiem, tradycyjnie były nim pierogi ruskie. W tym czasie komisja podliczyła punkty, z których wynikło, że niezbędna będzie dogrywka o drugie miejsce.

Do walki stanęły reprezentacje szkół z Grębocic i Polkowic (SP nr 1). Ich zadaniem było poprawne zapisanie związków frazeologicznych. Już przy drugim podejściu błąd popełniła drużyna z Grębocic i tym samym sprezentowała rywalom wyższe miejsce.

Nadszedł czas na nagrodzenie laureatów:

I miejsce zajął Zespół Szkolno-Przedszkolny z Radwanic

II miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 1 z Polkowic

III miejsce zajęła Szkoła Podstawowa z Grębocic

Wszystkie trzy szkoły otrzymały nagrody książkowe oraz programy multimedialne, zwycięzcom dodatkowo został wręczony puchar przechodni (przekazany po zwycięstwie sprzed dwóch lat przez SP nr 3 w z Polkowic).

Mistrzem Ortografii V Powiatowego Konkursu Ortograficznego został Aleksander Fiedorek, uczeń Szkoły Podstawowej w Grębocicach.  Mistrz Ortografii otrzymał puchar oraz Multimedialną Encyklopedią Powszechną PWN.

Nauczyciele opiekujący się drużynami otrzymali podziękowania w formie dyplomów oraz długopisy z logo SP Buczyna. Wszyscy uczniowie uczestniczący w konkursie  dostali dyplom i nagrodę książkową.

Kolejny, VI Powiatowy Konkurs Ortograficzny, planowany jest na listopad 2013 roku. Wszystkie dotychczas rozegrane konkursy cieszyły ogromnym powodzeniem (uczestniczyły w nich prawie wszystkie szkoły powiatu), były dobrze odbierane zarówno przez uczniów, jak i ich opiekunów.

WYNIKI ETAPU INDYWIDUALNEGO KONKURSU

SP Parchów:

Miś Yogi  - 97p., Kaczor Donald 87 p., Gumiś 88 p.

Suma: 272 p.

Średnia: 91 p.

ZSP Radwanice

Pinokio 102 p., Lolek 96p., Calineczka 102 p.

Suma: 300 p.

Średnia: 100 p.

SP Gaworzyce

Clifford 103 p., Koziołek Matołek 86 p., Plastuś 91 p.

Suma: 280 p.

Średnia 93,3

SP Szklary Dolne

Myszka Miki 90 p., Franklin 79 p., Garfield 85 p.

Suma254 p.

Średnia: 84,6 p.

SP Grębocice

Reksio 111p., Kot Filemon 105 p., Świnka Peppa 97 p.

Suma: 313 p.

Średnia: 104,3 p.

SP nr 1 Polkowice

Bracia Koala 103 p., Tabaluga 100 p., Miś Koralgol 104 p.

Suma: 307 p.

Średnia: 102,3 p.

SP nr 1 Przemków

Smerf 103 p., Gucio 79 p., Kubuś Puchatek 104 p.

Suma: 286 p.

Średnia: 95 p.

SP Trzebnice

Pomysłowy Dobromil 98 p., Pingwin Pik-Pok 93 p., Domiś 101 p.

Suma: 292 p.

Średnia: 97, 333

SP Jędrzychów

Fiona 108 p., Pszczółka Maja 86 p., Miś Uszatek 81 p.

Suma: 275 p.

Średnia: 92 p.

SP nr 2 Przemków

Shrek 102 p., Gargamel 96 p.

Suma: 198 p.

Średnia: 99 p.

SP Buczyna

Asterix 96 p., Noddy 85 p., Kłapouchy 88 p.

Suma 270 p.

Średnia: 90 p.

SP nr 3 Polkowice

Obelix 101 p., Krecik 101 p., Scooby-Doo 104 p.

Suma: 306

Średnia: 102