60 lecie

60 lecie Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Buczynie

Wielkie urodziny już za nami !!!

24 maja, w dniu urodzin swojej patronki, Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Buczynie, obchodziła uroczystość 60-lecia swojego istnienia.

Wszystko zaczęło się we wrześniu 1947 roku, kiedy to pierwszym szkolnym dzwonkiem pani Zofia Jarosz, założycielka i kierownik szkoły, przywitała w progach instytucji swoich pięćdziesięciu siedmiu uczniów z Buczyny i  okolicznych wiosek. To pamiętne wydarzenie oraz dalsze dzieje szkoły wspominano właśnie tego dnia.

Obchody sześćdziesiątych urodzin naszej szanownej jubilatki rozpoczęły się uroczystą mszą świętą w kościele pod wezwaniem świętego Bartłomieja, celebrowali ją: ksiądz proboszcz Józef Popiel, wikary i nauczyciel SP Buczyna, ks. Henryk Laszczowski, oraz zaproszony były katecheta szkoły ks. Piotr Sudoł.
    Po mszy złożono kwiaty przy cmentarnym krzyżu, zapalono znicz i odmówiono modlitwę za wszystkich zmarłych związanych ze szkołą: nauczycieli, pracowników, uczniów i przyjaciół szkoły.
       Następnie kolorowym korowodem, poprowadzonym przez poczet sztandarowy szkoły i straż pożarną, przy wtórze marszowej muzyki, uczestnicy uroczystości przeszli na plac pod salą gimnastyczną. Tam odśpiewano hymn państwowy i hymn szkoły. Delegacja Samorządu Uczniowskiego złożyła wiązankę kwiatów pod obeliskiem poświęconym Marii Konopnickiej.
       Świętowanie sześćdziesiątych urodzin szkoły kontynuowano w sali gimnastycznej, gdzie pani dyrektor Danuta Sztuczka powitała oficjalnie wszystkich przybyłych. Później przemawiali zaproszeni goście, składano życzenia i wręczano prezenty. Wśród przybyłych znajdowali się między innymi:
    - pan Tomasz Borkowski, wicestarosta powiatu polkowickiego
    - pan Kamil Ciupak, członek zarządu powiatu polkowickiego
    - pani Sabina Zawis, wójt gminy Radwanice
    - pani Maria Sadowska, przewodnicząca Rady Gminy
    - pani Maria Bardon, wieloletnia dyrektorka szkoły
    - pan Stanisław Wardzała, również długoletni kierownik i dyrektor placówki
    - przedstawiciele Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Radwanicach, państwo Helena i Edward Młodzianowscy
    - pani Anna Stańczak, dyrektor Samorządowego Centrum Edukacji w Radwanicach oraz wicedyrektor tej placówki, pani Beata Niemczyk
    - prezes Banku Spółdzielczego w Przemkowie, pani Janina Pilarek
    - kierownik Rewiru Dzielnicowych w Radwanicach, pan Piotr Berger

Po części oficjalnej zebrani goście obejrzeli program artystyczny przygotowany na tę okazję przez uczniów i nauczycieli SP Buczyna. Wytęp oparty był na kanwie prezentacji wspomnień z historii szkoły, konferansjerami byli absolwenci szkoły: Joanna Rzeczycka i Jakub Nonas.
     Część tę rozpoczął polonez, mistrzowsko zatańczony przez najmłodszych członków zespołu ludowego działającego przy szkole oraz, nieco zaskoczonych, acz uśmiechniętych, przedstawicieli starostwa powiatu polkowickiego: pana wicestarostę Tomasza Borkowskiego i pana Kamila Ciupaka.
       W dalszej części można było usłyszeć niezapomniane piosenki: „But wsiegda budiet sonce”, „Ognisko”, „Stokrotka” i „Szkoła nas woła” w wykonaniu szkolnego chóru.
       Przypomniano tez spektakle dawnego teatrzyku szkolnego „Bez kurtyny”, który zdobywał laury na przeglądach teatralnych w całej Polsce: „Bajka o stu królach Lulach”, „Miała babuleńka kozła rogatego” i „O strasznym smoku i dzielnym szewczyku, prześlicznej królewnie i królu Goździku”
       Potem rozbawiał gości Igor Maksymczak, uczeń trzeciej klasy, który wcielił się w Kurierka Szkolnego, postać uosabiającą gazetkę szkolną, czasopismo wydawana od dwudziestu lat.
       Następnie przypomniano czasy wielkich remontów i budowy: adaptacji świetlicy wiejskiej na salę gimnastyczną, budowę łącznika i nowego węzła sanitarnego („toalety na miarę XX wieku”), przysposobienia świetlicy i stołówki szkolnej. Jako murarze-renowatorzy wystąpili chłopcy z klasy VI, jako cegiełki – ich koleżanki. Budowę ukończono tańcząc przy wtórze piosenki „Podaj cegłę”.
       Wspomniano też mniej odległy moment realizacji projektu „Szkoła marzeń” – pokaz tańca nowoczesnego był dowodem sukcesu owego przedsięwzięcia.
       Na zakończenie żwawo zatańczyli mali krakowiacy, a uczennica klasy I, Agatka Budzińska, zaprezentowała swój talent muzyczny grając na skrzypcach.
       Finałem części artystycznej obchodów 60-lecia istnienia szkoły było gromko odśpiewane „Sto lat” i  urodzinowy tort dla wszystkich zgromadzonych.
       Popołudnie poświęcone było spotkaniu absolwentów szkoły, zwiedzaniu budynku i oglądaniu wystaw: między innymi kronik szkolnych i „Kurierków”. Wpisywano się także do „Złotej księgi”. Na boisku szkolnym rozstawione zostały namioty, pod którymi znajdowały się stoły dla wszystkich gości. Zakupić było można gadżety związane z 60-leciem szkoły: biuletyn redagowany specjalnie na tę okazję, okolicznościowy kubek i breloczek. Nie zabrakło poczęstunku i skocznej muzyki. Wieczorem zaś chętni rozpoczęli zabawę taneczną, na której przygrywał tańczącym zespół „Maraton”. Tańce potrwały aż do białego rana…

Ach, co to były za urodziny !!!