IX Konkurs Przyrodniczy „Zwierzęta polskich lasów” VIII Powiatowy Konkurs Przyrodniczy „Parki Krajobrazowe Dolnego Śląska” VII Powiatowy Konkurs Przyrodniczy „Polskie Parki Narodowe” VI Powiatowy Konkurs Przyrodniczy DRZEWA W POLSCE V Powiatowy Konkurs Przyrodniczy RYBY ŚRÓDLĄDOWE IV Powiatowy Konkurs Przyrodniczy PŁAZY III Powiatowy Konkurs Przyrodniczy GADY VI Powiatowy Konkurs Ortograficzny V Powiatowy Konkurs Ortograficzny IV Powiatowy Konkurs Ortograficzny Sprawozdanie z V Powiatowego Konkursu Ortograficznego Szkolny Konkurs Recytatorski Konkurs „Miedzią malowane i piórem pisane – Jan Wyżykowski oczami dzieci i młodzieży widziany” VII Powiatowy Konkurs Ortograficzny VIII Powiatowy Konkurs Ortograficzny Szkół Podstawowych Powiatu Polkowickiego

    Konkursy

    IV Powiatowy Konkurs Przyrodniczy PŁAZY

    SPRAWOZDANIE Z  IV POWIATOWEGO KONKURSU PRZYRODNICZEGO SZKÓŁ PODSTAWOWYCH POWIATU POLKOWICKIEGO

     

    organizowanym przy wsparciu finansowym Starosty Powiatu Polkowickiego

     

     

                       Dnia 25 kwietnia 2009 roku w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej  w Buczynie odbył się IV Powiatowy Konkurs Przyrodniczy.

    Konkurs jest imprezą cykliczną, odbywa się w kwietniu i jest jednocześnie formą obchodów  Dnia Ziemi. Ciekawa jest historia organizacji tej imprezy. Pomysłodawcą jest pani Elżbieta Korzeniowska, nauczyciel przyrody w Szkole Podstawowej w Buczynie. Kilka lat temu dostrzegła lukę w ofercie konkursów szkolnych, międzyszkolnych i powiatowych – wśród różnego rodzaju konkursów matematycznych, recytatorskich, historycznych czy sportowych, wyraźnie brakowało choć jednego o tematyce bliskiej ekologii, przyrodzie, naturze.                   
    W pierwszym założeniu konkurs przyrodniczy miał mieć zasięg szkolny, jednak po rozmowach w kwestii wsparcia finansowego konkursu przez Starostwo Powiatowe w Polkowicach padła propozycja rozszerzenia szczebla imprezy. Tak też pani Ela Korzeniowska zakasała rękawy, wspomogła się kadrą swojej placówki, skorzystała również z przyjaźni szkoły z przedstawicielami Przemkowskiego Parku Krajobrazowego  oraz patronatu Starostwa i przygotowała konkurs dla wszystkich szkół podstawowych powiatu polkowickiego . W 2006 roku odbył się I Powiatowy Konkurs Przyrodniczy. Impreza doskonale wpisała się w harmonogram imprez powiatu. Kolejne edycje dotyczyły zagadnień przyrodniczych: ptaki, owady, gady, w tym roku – płazy. Materiały przygotowywane są przez panią Elę Korzeniowską po konsultacjach z innymi nauczycielami przyrody naszego powiatu.   Nauczyciele ci biorą również czynny udział w pracach komisji konkursowej.

       Dyrektor Szkoły, Pani Danuta Sztuczka, o godzinie 9.00 serdecznie powitała zaproszonych gości, trzyosobowe drużyny i ich opiekunów.

    Tegoroczna edycja konkursu przebiegała pod hasłem „Płazy”,  wzięło w niej udział 36 uczniów z 12 szkół podstawowych powiatu polkowickiego.

    SP Grębocice

    SP nr 1 Polkowice

    SP nr 2 Polkowice

    SP nr 3 Polkowice

    ZSP Przemków

    SP nr 2 Przemków

    ZSP Radwanice

    SP Rzeczyca

    SP Szklary Dolne

    SP Trzebnice

    SP Wysoka

    SP Buczyna

     

    Swą obecnością zaszczycili nas następujący goście:

    Pani Sabina Zawis- Wójt Gminy Radwanice

    Pani Maria Sadowska- Przewodnicząca Rady Gminy Radwanice

    Pan Jan Bunkiewicz, członek Zarządu Powiatu Polkowickiego

    Pan Lucjan Zawadzki - przedstawiciel Przemkowskiego Parku Krajobrazowego

     

    Pierwszym etapem konkursu był test, pisany przez uczniów indywidualnie – w trzech salach pod okiem trzech zespołów jury. Sprawdzał on wiedzę ogólną dotyczącą płazów – znalazły się tam między innymi dość dziwnie brzmiące dla laików pytania: co to jest kloaka, herpetologia, batrachologia… Podniosły się nawet głosy ze strony komisji (niezależnej, reprezentującej zaproszone szkoły), że to może zbyt trudne dla dzieci… Jak się jednak okazało – testy sprawiły być może trudność zgłaszającym tego typu uwagi, ale z pewnością nie naszym powiatowym  prymusom! Z uzyskanych przez każdego ucznia punktów wyliczono średnią – z takim zapasem drużyny rozpoczęły swój występ w etapie grupowym. 

       Na sali gimnastycznej czekały na nich kolejne wyzwania. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała komisja pod przewodnictwem Pani Grażyny Olszyńskiej – opiekunki zwycięskiej  drużyny z ubiegłego roku. W skład komisji weszli również zaproszeni goście oraz nauczyciele przyrody.

       Rozpoczęło się rozwiązywanie krzyżówki (oprócz zgadywania pojedynczych haseł należało wyjaśnić hasło główne, które brzmiało: salamandryna! ).

       Następna była pozornie infantylna czynność układania puzzli – obrazki jednakże przedstawiały niezwykłe gatunki płazów o skomplikowanych wzorach zdobiących ich ciała. Mimo wysokiego progu trudności zadania drużyny świetnie poradziły sobie ze skompletowaniem fotografii salamandry plamistej, ropuchy zielonej i grzebiuszki ziemnej.

         Komisja na bieżąco oceniała wyniki kolejnych konkurencji, a emocje uczestników i obserwatorów konkursu podsycane były w momentach wyświetlania punktów na ekranie sali.  

       Przyszedł czas na konkurencję „Znam płazy” – zadaniem drużyn było uzupełnienie schematu systematyki płazów występujących w Polsce. Sama nazwa przeraża… Ale i to zagadnienie nie stanowiło trudności dla uczniów.

       Po tej konkurencji nastąpiła chwila przerwy i czas na głęboki oddech: relaks zapewnił występ artystyczny ucznia Szkoły Podstawowej w Buczynie – Igora Maksymczaka, który zadeklamował wiersz Ludmiły Mariańskiej „Biuro doradcze”. Aplauz, jaki zyskał sobie nasz artysta zachęcił i innych do podzielenia się swoimi talentami aktorskimi. Zgłosiły się dwie uczennice Szkoły Podstawowej nr 3 w Polkowicach – Kamila Kosińska  i Kasia Krawiec. Obie przedstawiły długie, humorystyczne utwory wierszowane i tylko głosy ze strony komisji przypominały delikatnie uczniom, że może wypadałoby choć troszkę się tremować na tak ważnym konkursie. Dziatwa nasza była tak dobrze przygotowana merytorycznie, że nie musiała w żadnym wypadku pozorować stresu.

       Powróciliśmy w końcu do dalszych rozgrywek. Konkurencja „Stop! Już wiem!” wymagała więcej skupienia: należało odgadnąć, jaki gatunek płaza opisuje czytany przez lektora (panią Elżbietę Samołyk) tekst. Trudność zadania była stopniowana, w zależności od momentu zapisania na kartce odpowiedzi i przekazania jej komisji można było zyskać lub stracić kolejno: 5, 3 lub jeden punkt. Ta konkurencja obejmowała opisy trzech gatunków: grzebiuszki ziemnej, rzekotki drzewnej i traszki karpackiej.

       Ostatnia konkurencja w dużym stopniu była już odpoczynkiem dla uczestników. Do wykonania mieli prace plastyczne (za pomocą kredek pastelowych) przedstawiające przynajmniej trzy gatunki płazów w ich środowisku naturalnym. Oceniane było prawidłowe przedstawienie wymaganych elementów, ale także wartość estetyczna pracy, jej kolorystyka i kompozycja oraz umiejętność posługiwania się daną techniką plastyczną.

       Gdy komisja podziwiała i pilnie oceniała malowidła, zmęczeni uczniowie udali się na zasłużony odpoczynek i ciepły posiłek. Jak co roku Szkoła w Buczynie ugościła przybyłych rozsławionymi już pierogami ruskimi. Niektórzy uczniowie głośno zapewniali, że przyjeżdżają do nas między innymi dlatego, by skosztować owo pyszne danie. Niejedna dokładka znalazła się na talerzach.

        Finał konkursu to zwykle odczytanie zawartości tabeli z punktacja i ogłoszenie zwycięzców. Tym razem nie było to takie proste, gdyż niezbędna okazała się dogrywka dwóch drużyn o drugie miejsce. Konkurujące ze sobą reprezentacje musiały zapisać jak najwięcej sposobów czynnej ochrony płazów. Po chwili intensywnej pracy komisji wszystko było już jasne. Oto laureaci IV Powiatowego Konkursu Przyrodniczego: pierwsze miejsce w zajęła drużyna ze Szkoły nr 3 w Polkowicach przed drużynami z Grębocic (drugie miejsce) i Buczyny (trzecie miejsce). Wyróżnienia w konkursie  otrzymały drużyny ze szkół w Przemkowie nr 1 i w Jędrzychowie.

     

       Wszyscy uczestnicy konkursu wykazali się dużą wiedza na temat płazów. Dzięki wsparciu finansowemu starosty powiatu polkowickiego każdy uczestnik konkursu otrzymał nagrodę książkową, a zwycięskie  szkoły cyfrowe aparaty fotograficzne oraz książki o tematyce przyrodniczej. Opiekunowie drużyn za wysiłek włożony w przygotowanie uczniów zostali nagrodzeni „pendrive’ami”  - przenośną pamięcią elektroniczną. Nagrody przygotował również Przemkowski Park Krajobrazowy – pan Lucjan Zawadzki wręczył każdemu z uczestników teczkę zawierająca cenne informacje dotyczące przyrody naszego regionu. Po wręczeniu nagród uczniowie i ich opiekunowie  wybrali temat konkursu na następny rok, który będzie brzmiał  „Ryby”, a organizatorzy konkursu podziękowali przybyłym gościom i zaprosili do udziału w V Konkursie Przyrodniczym.






     

     

    Scenariusz IV Powiatowego Konkursu Przyrodniczego organizowanego przez

     SP im. Marii Konopnickiej w Buczynie

     

     

    1. Miejsce: sala gimnastyczna, sale lekcyjne 6, 7 i 10, świetlica szkolna, hol szkoły.
    2. Data: 25.04.2009r.
    3. Czas: 9:00 – 13:00
    4. Odpowiedzialni: Dyrektor Szkoły, Elżbieta Korzeniowska, pozostali nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi, Rada Rodziców,

     

    Przebieg konkursu

     

    I.                    Uroczyste rozpoczęcie IV Powiatowego Konkursu Przyrodniczego: hol szkoły,

     ok. godz. 9:00 – 9:15

     

    1. Powitanie zaproszonych gości, nauczycieli oraz uczniów przez panią dyrektor Danutę Sztuczkę.
    2. Przedstawienie regulaminu i przebiegu konkursu
    3. Losowanie przez uczestników numerów sal lekcyjnych, w których będą pisali test

     

    II.                 Przeprowadzenie etapu indywidualnego konkursu – około godziny 9:20 – 10:00

     

    1. Losowanie przez uczestników konkursu numerów miejsc i haseł służących do kodowania prac
    2. Zapoznanie z regulaminem etapu indywidualnego konkursu
    3. Wykonywanie kolejnych zadań testu
    4. Zakończenie etapu indywidualnego
    5. Sprawdzenie testów i podliczenie punktów, a następnie odkodowanie haseł przez specjalnie powołaną komisję.

     

    III.               Spotkanie uczetników konkursu w swietlicy szkolnej 10:00 – 10:20

     

    1.  Poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców

     

    IV.              Przeprowadzenie etapu drużynowego konkursu – około godziny 10:25 – 12:15

     

    1. Przejście wszystkich uczestników do sali gimnastycznej

    2. Zapoznanie z regulaminem etapu drużynowego

    3. Losowanie nazw drużyn ( stanowisk )

    4. Wykonanie kolejnych zadań drużynowych konkursu

    5. W przerwie między zadaniami konkursu ogladanie programu artystycznego w wykonaniu uczniów szkoły przygotowanych przez panią Monikę Hałubek

      

     

         V.  Spotkanie w świetlicy szkolnej 12:25 – 12:45

     

    1.      Obiad dla wszystkich uczestników konkursu

     

     

    VI  Uroczyste zakończenie IV Powiatowego Konkursu Przyrodniczego: sala gimnastyczna, godzina 12:50 – 13:20

     

    1. Ogłoszenie wyników  konkursu
    2. Wręczenie nagród
    3. Wręczenie dyplomów i podziękowań nauczycielom i gościom
    4. Ustalenie tematu konkursu na następny rok
    5. Pożegnanie uczestników konkursu i zaproszenie przez panią dyrektor Danutę Sztuczkę do uczestniczenia w następnym powiatowym konkursie przyrodniczym

     







    REGULAMIN

    KONKURSU „JESTEM  MIŁOŚNIKIEM  PRZYRODY”
    w roku szkolnym 2008/2009  hasło „ PŁAZY”


    I.Organizator konkursu:

    1.Patronat sprawuje Starostwo Powiatowe w Polkowicach.
    2.Dyrekcja Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych – Przemkowski Park Krajobrazowy.
    3.Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Buczynie.

    II.Cele konkursu:

    1.Popularyzacja wiedzy przyrodniczej,
    2.Integracja środowiska uczniowskiego,
    3.Uczenie przez zabawę,
    4.Rozwijanie zdolności i zainteresowań przyrodniczych,
    5.Współpraca nauczycieli przyrody,
    6.Stwarzanie uczniom okazji do sprawdzenia własnego poziomu wiedzy i umiejętności przyrodniczych poza terenem swojej szkoły.

    III.Zasięg konkursu:

    1.Międzyszkolny – będzie obejmował uczniów szkół podstawowych powiatu polkowickiego,

    IV.Uczestnicy:

    1.Trzyosobowe zespoły, w skład których wchodzą uczniowie klas IV – VI szkół podstawowych.

    V.Termin i miejsce konkursu:

    1.25 kwietnia 2009 r. ( sobota) godzina 9:00 w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Buczynie.

    VI.Warunek uczestnictwa:

    1.Przesłanie pisemnego zgłoszenia w terminie do 10  kwietnia 2009 r. na adres szkoły:
    Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej
    Buczyna 17
    59-160 Radwanice
    tel. fax: 076 8311-312


    VII.Organizator zapewnia:

    1.Nagrody dla zwycięzców.
    2.Dyplomy za udział w konkursie.
    3.Poczęstunek dla uczestników konkursu i opiekunów.

    VIII.Przebieg konkursu:

    1.Test pisemny.
    2.Krzyżówka z hasłem.
    3.Układanie puzzli.
    4.„Stop! Już wiem!”
    5.„Znam płazy”
    6.Konkurs plastyczny.

    IX.Ramowy plan dnia:

     Godz.:        9:00                -     otwarcie konkursu,
     9:15 – 9:35     -     rozwiązywanie testu pisemnego,
     9:50 – 10:00   -     spotkanie z pasjonatem przyrody, 
    10:00 – 10:15  -     rozwiązywanie krzyżówki,
    10:15 – 10:30  -     układanie puzzli,
    10:35 – 11:05  -     „Stop!. Już wiem.”
    11:05 -  11:20  -     „Znam płazy”,
    11:20 – 12:00  -     konkurs plastyczny,
    12:00 – 12:20  -     obiad,
    12:30 – 12:45  -     występ artystyczny uczniów SP Buczyna,
    12:50 -  13:00  -    ogłoszenie wyników konkursu, rozdanie nagród,
                                 zakończenie konkursu,

    X.Zakres:

    1.Wiadomości z zakresu podstaw programowych przyrody,
    2.Znajomość płazów,
    3.Znajomość gatunków chronionych.

    XI.Proponowana literatura;

    1.Podręczniki przyrody dla szkół podstawowych.
    2.Tygodnik „Tajemnice polskiej przyrody”,
    3.M. Młynarski „ Płazy i gady Polski”.



    Aktualności

    Kontakt

    • Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Buczynie
      Buczyna 17
      59-160 Radwanice

      adres skrytki ePUAP : /SPBuczyna/domyslna
    • (076)8311-312

    Galeria zdjęć