V Powiatowy Konkurs Przyrodniczy RYBY ŚRÓDLĄDOWE

SPRAWOZDANIE Z  IV POWIATOWEGO KONKURSU PRZYRODNICZEGO SZKÓŁ PODSTAWOWYCH POWIATU POLKOWICKIEGO
                                                                                      organizowanym przy wsparciu finansowym Starosty Powiatu Polkowickiego

Dnia 24 kwietnia 2010 roku w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Buczynie odbył się V Powiatowy Konkurs Przyrodniczy. Konkurs jest imprezą cykliczną, odbywa się w kwietniu i jest jednocześnie formą obchodów  Dnia Ziemi. Dyrektor Szkoły Pani Danuta Sztuczka o godzinie 9.00 serdecznie powitała zaproszonych gości, trzyosobowe drużyny i ich opiekunów.
    Tegoroczna edycja konkursu przebiegała pod hasłem „Ryby” i wzięło w niej udział 33 uczniów z 11 szkół podstawowych powiatu polkowickiego.
    SP Chocianów
    SP Jędrzychów
    SP Grębocice
    SP nr 3 Polkowice
    SP nr 2 Przemków
    ZSP Radwanice
    SP Rzeczyca
    SP Szklary Dolne
    SP Parchów
    SP Wysoka
    SP Buczyna

Swą obecnością zaszczycili nas następujący goście:
    Pani Sabina Zawis- Wójt Gminy Radwanice
    Pan Kamil Ciupak - starosta powiatu
    Pan Lucjan Zawadzki - przedstawiciele Przemkowskiego Parku Krajobrazowego oraz
    Pan Marian Wojtaszek, który wystawą akwarystyczną uświetnił konkurs.

Pierwszym etapem konkursu był test, a następne konkurencje to: rozwiązywanie krzyżówki, układanie puzzli,  konkurs stop! Już wiem, pasuje do...., oraz konkurs plastyczny. Nad prawidłowym przebiegiem konkursu czuwała komisja pod przewodnictwem Pani Grażyny Olszyńskiej – opiekunki zwycięskiej  drużyny z ubiegłego roku. W skład komisji weszli również zaproszeni goście oraz nauczyciele przyrody szkół powiatu polkowickiego.
    Uczestnicy konkursu wykazali się dużą wiedzą na temat ryb. Pierwsze miejsce w konkursie zajęła drużyna ze Szkoły  w Rzeczycy przed drużynami z Grębocic, Buczyny i Polkowic. Dzięki wsparciu finansowemu Starosty Powiatu Polkowickiego każdy uczestnik konkursu otrzymał nagrodę książkową a zwycięskie  szkoły nagrody w postaci lornetki i kompasów. Po wręczeniu nagród uczniowie i ich opiekunowie  wybrali temat konkursu na następny rok, który będzie brzmiał- „Nasze drzewa”. Organizatorzy konkursu podziękowali przybyłym gościom i zaprosili do udziału za rok, już w VI Konkursie Przyrodniczym.

KONKURSU „JESTEM MIŁOŚNIKIEM PRZYRODY”
    w roku szkolnym 2009/2010 hasło „ RYBY ŚRÓDLĄDOWE”

I. Organizator konkursu:

1. Patronat sprawuje Starostwo Powiatowe w Polkowicach.
    2. Dyrekcja Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych – Przemkowski Park Krajobrazowy.
    3. Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Buczynie.

II. Cele konkursu:

1. Popularyzacja wiedzy przyrodniczej,
    2. Integracja środowiska uczniowskiego,
    3. Uczenie przez zabawę,
    4. Rozwijanie zdolności i zainteresowań przyrodniczych,
    5. Współpraca nauczycieli przyrody,
    6. Stwarzanie uczniom okazji do sprawdzenia własnego poziomu wiedzy i umiejętności przyrodniczych poza terenem swojej szkoły.

III. Zasięg konkursu:

1. Międzyszkolny – będzie obejmował uczniów szkół podstawowych powiatu polkowickiego,

IV. Uczestnicy:

1. Trzyosobowe zespoły, w skład których wchodzą uczniowie klas IV – VI szkół podstawowych.

V. Termin i miejsce konkursu:

1. 24 kwietnia 2010 r. ( sobota) godzina 9:00 w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Buczynie.

VI. Warunek uczestnictwa:

1. Przesłanie pisemnego zgłoszenia w terminie do 31 marca 2010 r. na adres szkoły:( imię i nazwisko ucznia zgłaszanego do konkursu oraz imię i nazwisko nauczyciela – opiekuna grupy wraz z tel. kontaktowym)
    Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej
    tel. fax: 076 8311-312

VII. Organizator zapewnia:

1. Nagrody dla zwycięzców.
    2. Dyplomy za udział w konkursie.
    3. Poczęstunek dla uczestników konkursu i opiekunów.

VIII. Przebieg konkursu:

1. Test pisemny.
    2. Krzyżówka z hasłem.
    3. Układanie puzzli- rozpoznawanie gatunków.
    4. „Stop! Już wiem!”
    5. Ryby naszych wód śródlądowych.
    6. Konkurs plastyczny- zagospodarowanie akwarium.

IX. Ramowy plan dnia:

Godz.: 9:00 - otwarcie konkursu,
    9:15 – 9:35 - rozwiązywanie testu pisemnego,
    9:50 – 10:00 - przejście na salę gimnastyczną,
    10:00 – 10:15 - rozwiązywanie krzyżówki,
    10:15 – 10:30 - układanie puzzli,
    10:35 – 11:05 - „Stop!. Już wiem.”
    11:05 - 11:20 - nasze ryby śródlądowe,
    11:20 – 12:00 - konkurs plastyczny,
    12:00 – 12:20 - obiad,
    12:30 – 12:45 - zwiedzanie wystawy akwarystycznej,
    12:50 - 13:00 - ogłoszenie wyników konkursu, rozdanie nagród,
    zakończenie konkursu,

X. Zakres:

1. Wiadomości z zakresu podstaw programowych przyrody,
    2. Znajomość polskich ryb śródlądowych,
    3. Znajomość gatunków chronionych.
    4. Rozpoznawanie 5 gatunków ryb akwariowych.

XI. Proponowana literatura;

1. Podręczniki przyrody dla szkół podstawowych.
    2. Tygodnik „Tajemnice polskiej przyrody”,
    3. Andrzej Rudnicki – Ryby wód polskich. Atlas

Informacje związane z konkursem oraz materiały pomocnicze, niezbędne w przygotowaniu uczniów do konkursu (są to artykuły dotyczące ryb z tygodnika „Tajemnice polskiej przyrody” ) zostaną zamieszczone na portalu internetowym szkoły:
    www.spbuczyna.edupage.org